Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Sosyal Medya Kullanımı ile Dünyada İlk 10’da Yer Alıyor

Yapılan son araştırmalar ülkemizdeki sosyal medya kullanımının hızla tırmandığını gösteriyor.
Türkiye Sosyal Medya Kullanımı ile Dünyada İlk 10’da Yer Alıyor

Sosyal medya günümüzde hemen herkesin başlıca iletişim aracı haline geldi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu uygulamalara büyük ilgi söz konusu. En çok kullanılan başlıca sosyal medya uygulamaları olarak Facebook, Instagram ve Twitter öne çıkıyor. Küresel pazarda olduğu gibi ülkemizde de bu uygulamaların en çok kullanıcı çeken platformlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuya yönelik yapılan bir araştırma ise Türkiye’deki sosyal medya kullanımının ulaştığı son noktayı gözler önüne serdi.

Londra merkezli şirket We Are Social, 2020 yılına dair ilk raporunu paylaştı. Rapora göre tüm dünyada ve Türkiye’de sosyal medya kullanımı hızla artıyor. Ülkemizde dair kullanım oranları ise raporun dikkat çeken taraflarından biri olmakta. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, küresel pazarda 2 milyar 449 milyon kullanıcıya ulaşırken, ülkemizde ise 37 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Twitter ve Instagram’a dair istatistikler de oldukça yükselmiş durumda.

Türkiye Sosyal Medyada Üst Sıralarda

Türkiye Sosyal Medyada Üst Sıralarda

Türkiye, Facebook’taki kullanıcı sayısıyla sıralamada ilk 10’da yer alıyor. Avrupa özelinde ise birinci sırada bulunuyor. Dünya çapında Facebook’un en çok kullanıldığı ülkeler ise sırasıyla Hindistan, ABD ve Endonezya olarak karşımıza çıkıyor. Yeniden ülkemize dönecek olursak Facebook’tan sonra en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak YouTube görünüyor. Video paylaşım sitesi dünya genelinde 2 milyar kullanıcıya sahip. Popülerlik anlamında üst sıralarda yer alan Instagram ise 1 milyar kullanıcısı ile üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye’deki Instagram kullanıcı sayısında da bir önceki yıla göre yüzde 2.8 artış yaşandı. Ülkemizdeki Instagram kullanıcısı 38 milyona kadar ulaştı. Dünyada bu sıralama ile 6. sırada yer alan Türkiye’de, Instagram’ın Facebook’a göre daha popüler olduğu görülüyor. Instagram’ın en çok ilgi gördüğü ülke ise ABD olmakta. Twitter’a bakıldığında ise mikro blog sitesi küresel pazarda 340 milyon kullanıcıya sahip. Twitter’ın da en çok kullanıldığı ülkelerin başında ABD geliyor.

Sosyal Medya Kullanımının Artması Bekleniyor

Sosyal Medya Kullanımının Artması Bekleniyor

Ülkemizde de Twitter kullanım oranları dikkat çekiyor. Türkiye Twitter’daki 11.8 milyon kullanıcı sayısı ile dünya genelinde 6. sırada yer alıyor. Avrupa’da Twitter kullanıcısı ile 2. sırada yer alan Türkiye, geçtiğimiz yıla göre yüzde 3 oranında düşüş yaşadı.

Kurumsal firmalar ve iş hayatı üzerine geliştirilen LinkedIn de son yıllarda büyüyen platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor ve dünyada 16. sırada bulunuyor. Araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcılar günde yaklaşık 7 buçuk saat vakit geçiriyor. Uzmanlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya kullanımındaki artışın devam edeceğini tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum