Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlardan Uyarı: Türkiye’nin Sonu Yunanistan Gibi Olabilir!

Renaissance Capital, Türkiye'nin kredi büyümesindeki duruma bağlı olarak, Yunanistan ile benzer sıkıntıları yaşayabileceği konusunda uyardı.
Uzmanlardan Uyarı: Türkiye’nin Sonu Yunanistan Gibi Olabilir!

Türkiye’nin sınır komşularından biri olan Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik kriz yıllardır devam ediyor. Geçmişe şöyle bir göz atacak olursak; sadece 8 yıl içerisinde ülke ekonomisi üçte bir oranında daralma gösterdi. Avrupa Birliği’ne olan borçların ödemesi geciktirildi, emekli maaşları kesintiye uğradı. Hatta ekonomi öyle kötü bir noktaya geldi ki, her beş insandan biri temel gıda malzemelerini alamaz oldu.

2009 yılında başa geçen Başbakan Papandreu, ülkenin borç krizinde olduğunu, %6 olarak açıklanan kamu borcunun ise aslında %12 olduğunu belirtmişti. Daha sonra başa geçen genç Başbakan Aleksis Çipras’ın yoğun önlemleri takdir toplasa da, Avrupa’nın en büyük krizi olarak görülen Yunanistan sorununa tamamıyla çözüm getiremedi.

Renaissance Capital (RenCap) yetkilileri ise “Türkiye’de Yunanistan benzeri bir sıkıntı var” uyarısında bulundu.

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank or International Settlements – BIS) verilerine göre son 15 yılda Türkiye’nin kredi artışı Çin, Brezilya, Rusya ve Hindistan dahil olmak üzere diğer gelişen piyasaları geride bırakmış durumda. RenCap’a göre ise bu durum ciddi bir endişe kaynağı olarak değerlendiriliyor.

Londra’da RenCap başekonomisti Charles Robertson, son 15 yılda hızlı kredi artışı gerçekleştirip krize girmeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

BIS verilerine göre; finans kesimi hariç özel sektöre verilen banka kredilerinin GSYİH’e oranı 2001 yılında %14,5 iken, 2016 yılında %62’ye yükseldi. Türkiye ile benzer durumda olan Yunanistan, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerin hepsi yakın tarihte ekonomik krizler ve resesyonlar geçirdi. Robertson aynı durumda olmasına rağmen, sıkıntı yaşamayan tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla Türkiye büyük risk altında! 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum