Paylaşım

Türkiye Son Beş Yılda Adeta İthal Kahve Bağımlısı Oldu!


 

Alışkanlıkları ve tüketimleri ile emsallerinden oldukça farklı bir grafik çizen Türkiye, kahve kullanımıyla da ilgi çekmeye devam ediyor. Son beş yıllık periyoda bakıldığında, Türkiye’nin ithal kahve bağımlılığının giderek arttığı görülüyor. Ayrıntılar ve tüm merak edilenler haberimizin devamında;

Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamasının yanı sıra, kültürel özellikleriyle de tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplamayı başaran Türkiye, kendisine has birçok özellik barındırıyor. Bu özelliklerden öne çıkanları ise hepimizin gün içerisinde tüketmekten büyük bir keyif aldığı çay ve kahve. Günün hangi saatinde olursa olsun damak zevkimizle özdeşleşmiş olan bu ürünlerden özellikle kahve tüketimi, Türkiye’de giderek artmış durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün Türkiye’nin son beş yıllık periyodunu kapsayan ithalat raporunu kamuoyuna açıkladı. Açıklanan verilere bakıldığında ise önümüze dikkat çekici bir tablo çıkmakta. TÜİK verilerine göre; Türkiye’nin 2011 ile 2015 yılları arasında kahve ithalatına 1 milyar 12 milyon dolar ödediği belirtildi. 2011 yılı verilerine bakıldığında 179,4 milyar dolar olan kahve faturası, beş yıllık süreç içerisinde tam olarak yüzde 42 artmış durumda. Bu doğrultuda Türkiye, 2015 yılı içerisinde kahve ithalatına 255 milyon dolar ödemiş oldu.

Türkiye, kahveyi en çok nereden alıyor?

Bilindiği üzere kahve alışkanlığı, tüm dünyada giderek artıyor. Özellikle kahvesi ile tüm dünyada nam salan Yemen, son yıllara bakıldığında tahtını kaptırmışa benziyor. Dünyanın kahve alışkanlığında yeni gözdesi ise artık Brezilya. TÜİK verilerine göre; Türkiye’nin son beş yıllık süreç içerisinde en çok kahve ithalatı gerçekleştirdiği ülkelerin başında 429 milyon dolarla Brezilya geliyor. Bu yılın sekiz aylık periyoduna bakıldığında da ilk sırayı 65,2 milyon dolarla yine Brezilya alıyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın