Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Sırbistan Arasında Kimlikle Seyahat Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’ten sonra Sırbistan ile de kimlikle seyahat döneminin başladığını duyurdu.
Türkiye-Sırbistan Arasında Kimlikle Seyahat Anlaşması İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, hem ikili hem de heyetler arası formatta son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, ilişkileri etraflıca ele aldıklarını ve gelecek dönemde atılacak adımları değerlendirdiklerini söyledi.

“Sırbistan ile mükemmel düzeydeki ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Kimlikle seyahat konusunda az önce imzalanan protokol ilişkilerimizi yeni bir seviyeye çıkaracaktır.” diyen Erdoğan, bu yıl itibarıyla 300 bin turistin ülkemize geldiğini belirtti.

Dün de Bosna Hersek ile kimlikle seyahat döneminin başladığını duyurmuştu.

Bu adımların başlamasıyla birlikte turist sayısının yükseleceğini, bunun yanında iş adamlarının seyahatlerinin kolaylaşacağını dile getirdi. Sırbistan’ın çipli kimlikle seyahatin yapılacağı 6. ülke olduğunu belirten Erdoğan, diğerlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova olarak sıraladı.

Sırbistan ile 5 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini, bugün yapılan görüşmelerde de bunun teyit edildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türk müteahhitlerin Sırbistan’da bugüne kadar 847 milyon dolar değerinde toplam 50 projeye imza attığını belirten Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), 2022 sonu itibarıyla 350 adet proje ve faaliyeti gerçekleştirmiş olacağını kaydetti.

Sözlerine  “Sırbistan ile Kosova arasında kimlik kartlarıyla sınır geçişi konusunda uzlaşıya varılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde devam ederek, plaka meselesi olmak üzere diğer sorunlu konuların da en kısa sürede çözülmesini istediğini belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı Kısa Sürede Biteceğe Benzemiyor

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna arasında denge politikası yürüttüğünü, bundan sonra da aynı tutumu sürdüreceğini söyledi. Batı’nın tavrını doğru bulmadığını dile getiren Erdoğan, bu savaşı tahrikle yürütmenin netice sağlamayı imkansız kıldığını sözlerine ekledi.

Bu savaşın kazananı olmadığını fakat kaybedeninin çok olduğunu belirterek, kısa sürede bitecek gibi görünmediğini ifade etti.

Ardından gaz meselesine gelen Erdoğan, “Rusya’yı hafife alanlara da söylüyorum yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak bir ülke değil. E ne oldu? Şu anda Rusya doğalgazı kesti. Fiyatlar bir anda Avrupa’da yükseldi. Şimdi herkes kara kara düşünüyor bu kışı nasıl atlatacağız diye.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.