Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’yi de Kapsayan Siber Saldırının Taşıdığı Risk Ne?

Bilgisayar dünyası WanaCrypt0r 2.0 adı ile hızla yayılan virüslü yazılımı konuşuyor. Çok sayıda ülkeyi etkisi altına aldığı söylenen bu tehlikeli virüsün Türkiye için de tehdit oluşturduğu açıklandı. Dünyada büyük yankı uyandıran siber saldırı ile ilgili detaylar haberimizde...
Türkiye’yi de Kapsayan Siber Saldırının Taşıdığı Risk Ne?

Bilgisayarın hayatın her alanına girdiği ve yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğu dünyamızda, son günlerde virüs içeren bir yazılımın yayıldığı konuşuluyor. Tehlikeli yazılımın 74 ülke için risk unsuru oluşturduğu ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğu uzmanlarca dile getirildi.

İlk olarak İngiltere’nin sağlık sektöründe baş gösteren WanaCrypt0r 2.0 adlı zararlı yazılımın dünyanın her yerine hızla yayıldığı belirtildi. Başta İngiltere ve İspanya olmak üzere dünyanın en gelişmiş ülkelerinin, sağlık ve haberleşme sistemlerini tehdit eden virüsün, kontrol altına alınması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Virüs Bilgisayarınızı Nasıl Etkiliyor?

Virüs Bilgisayarınızı Nasıl Etkiliyor?Virüs sisteme belirti vermeden yerleşiyor ve tüm verilerinizi kendi koruması altına alıyor. Sonrasında bir uyarı ile kendisini gösteren bu yazılım, bilgisayarınızın zarar görmemesi için sizden fidye istiyor. 300 dolar Bitcoin karşılığında sisteminize zarar vermeyeceğini söyleyen WanaCrypt0r 2.0, istenen miktarın gönderilmediği takdirde şifrelenmiş tüm verilerinizin silineceği uyarısını veriyor.

Türkiye’yi de Tehdit Eden Yazılımla İlgili BTK’dan Açıklama Yapıldı

Türkiye’yi de Tehdit Eden Yazılımla İlgili BTK’dan Açıklama YapıldıBilgi Teknoolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tehlikeli yazılımın 74 ülkede etkisini gösterdiğini, Türkiye içinse az da olsa risk faktörü oluşturduğunu açıkladı. BTK, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından kurulan kriz masasının çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü ifade etti.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, yaşanan siber saldırının dünyayı etkisi altına aldığını ve başta İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkenin bu durumdan etkilendiğini dile getirdi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Sayan, risk altında olan ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğuna dikkat çekti ve uyarılarda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum