Paylaşım

Türkiye’nin Sevgililer Günü için Çiçek İhracatı Ne Kadar Oldu?


 

Çiçek ihracatında son yıllarda kendine saygın bir yer edinen Türkiye’nin bu yıl sevgililer gününde dünya pazarına çiçek ihracatı 30 milyon kesme dal oldu. Ancak geçtiğimiz yıla oranla çiçek ihracatında yüzde 27 azalma görüldü. Çiçek ihracatında görülen azalmanın nedeni ve merak edilenler haberimizde;

Bilindiği üzere her yıl Şubat ayının 14’ünde tüm dünyada sevgililer günü kutlanıyor. Çiçek ise sevgililer günüyle adeta özdeşleşmiş durumda. Dünya üzerindeki çiçek üretimi yapan ülkeler her yıl sevgililer gününde, ihracat oranlarını yüksek oranda arttırarak dünya pazarına milyonlarca çiçek satmaktalar. Türkiye’de son yıllarda, dünya üzerinde sevgililer günü için çiçek ihracatı yapan lider ülkelerden biri konumuna gelmiş bulunuyor. Bu yıl da 14 Şubat Sevgililer Günü, dünyanın çeşitli ülkelerinde Türkiye’nin göndermiş olduğu çiçeklerle kutlanacak. Ancak Türkiye’nin bu yıl gönderdiği çiçek sayısında ciddi oranda azalma mevcut. Bunun nedeni ise Türkiye’nin çiçek ihracatı yaptığı ülkeler sıralamasında kendisine üçüncü sırada yer bulan Rusya’ya bu yıl çiçek ihracatı yapılamamış olması.

Sevgililer günü için çiçek ihracatında bu yıl yüzde 27 azalma görüldü…

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nün Türkiye’nin çiçek ihracatı açısından nasıl geçeceğini açıkladı. Bağdatlıoğlu, Türkiye’nin dünyanın birçok ülkesine bu yıl da çiçek ihracatı yaptığını belirterek; özellikle Avrupa’ya Türkiye’den toplamda 30 milyon dal kesme çiçek ihracatı yapıldığını açıkladı. 30 milyon çiçek ihracatının Türkiye’ye gelirinin ise 10 milyon doların üzerinde olacağını belirten Bağdatlıoğlu, bu verilerin geçen seneye oranla yüzde 27 aşağıda olduğunu söyledi.

Rusya’ya tek dal çiçek bile gönderilmedi!

Bağdatlıoğlu açıklamasının devamında ise Türkiye’nin çiçek ihracatındaki yüzde 27’lik kaybıyla ilgili konuştu. Bağdatlıoğlu açıklamasında, Türkiye’nin geçen yıl Rusya’ya yaklaşık 3 milyon dolar değerinde toplamda ise 8 milyon dal çiçek gönderdiğini söyledi. Türkiye’nin çiçek ihracatı yaptığı ülkeler arasında üçüncü sırada bulunan Rusya’ya bu yıl tek bir çiçek bile gönderilmediğini belirten Bağdatlıoğlu, ülkeler arası yaşanan krizin çiçek sektörünü de olumsuz etkilediğini ve Rusya’nın ihracatı yasaklamasının ardından Türkiye’den geçen yıl 8 milyon dal çiçek ihraç edilirken bu yıl tek bir dal çiçeğin bile gönderilmediğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın