Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Satınalma Gücü 65 Puan ile AB’nin %35 Altında Kaldı

Eurostat tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'nin satınalma gücü 65 puan ile Avrupa Birliği'nin %35 altında kaldı.
Türkiye’nin Satınalma Gücü 65 Puan ile AB’nin %35 Altında Kaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), satınalma gücü paritesi (SGP) geçici sonuçlarını yayınladı. Buna göre; kişi başı gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi, Türkiye için 65 puan geldi. Bu değer 2017 yılı sonuçlarına göre 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi için 100 olan ortalamanın, %35 altında kaldı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan verilere göre; en yüksek parite puanı 253 ile Lüksemburg’a ait.

Satınalma gücü paritesi ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak ifade edilmektedir. Yapılan bu araştırma sonucunda ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat karşılaştırmaları yapılabilmektedir.

37 ülkenin yer aldığı çalışmaya göre; kişi başı GSYH endeksi en yüksek olan ülke 253 puanla Lüksemburg olurken, en düşük en düşük 29 puanla Arnavutluk oldu. Bu rakamlarla birlikte Lüksemburg AB ortalamasının %153 üzerinde, Arnavutluk %71 altında kalmış oldu.

Türkiye’nin 2017 yılı kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 68 puan oldu.

Yapılan karşılaştırmada; 28 AB ülkesi, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi (İzlanda, İsviçre, Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk) yer aldı. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri karşılaştırılırken, kişi başı gayri safi yurt içi hasıla temel alındı. Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 28 AB üyesi ülkesi ortalaması 100 olurken, Türkiye için 68 olarak gerçekleşti.

37 ülke arasında, kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi en yüksek olan ülke 132 ile Norveç oldu.

Söz konusu kategoride en düşük ülke yine 37 puan ile Arnavutluk oldu. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından sağlanan hizmetleri kapsıyor.

Son olarak fiyat düzeyi endeksine bakıldığında; Türkiye’de bu değerin 46 geldiğini görmekteyiz. Fiyat düzeyi endeksi ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünü göstermektedir. Bu değerin 100’den küçük olması kıyaslandığı diğer ülkelere göre daha ucuz, 100’den büyük olması ise daha pahalı olduğunu göstermektedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum