Yatırım yapmaya başla!

Türkiye – Rusya Arasında S-400’den Sonra Yeni Anlaşmalara Yönelik Görüşmeler Yapılıyor

Rusya ile S-400 füzeleri konusunda mutabakata varılmasının ardından, şimdi de beşinci nesil savaş uçaklarına yönelik görüşmelerin yapıldığı açıklandı.
Türkiye – Rusya Arasında S-400’den Sonra Yeni Anlaşmalara Yönelik Görüşmeler Yapılıyor

Türkiye ile ABD arasında son dönemde öne çıkan en önemli konulardan birisi şüphesiz ki S-400 füzeleri oldu. Türkiye Rusya’dan S-400 füze sistemlerini alma konusunda anlaşmaya varsa da ABD ile olan gerilimin sürmesi piyasaları etkilemeye devam ediyor. Son gelen haberde ise Türkiye ile Rusya arasında yeni anlaşmalara yönelik görüşmelerin yapıldığı bilgisi alındı.

Rusya ile S-400’ün ardından beşinci nesil savaş uçaklarına yönelik görüşmeler yapılıyor.

Dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından biri kabul edilen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde dün başladı. Bu yıl 14.’sü düzenlenen fuara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi birçok isim katıldı.

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport Genel Müdür Yardımcısı Sergey Ladygin, fuarda bu yıl Rusya havacılık aracı, hava savunma araçları dahil olmak üzere 400’den fazla teknik araç sunduklarını söyledi. En çok merak edilen ve ilgi gören hava savunma sistemleri olurken, Ladygin’den “Türkiye ile uçak ve helikopter alanında yüksek teknolojili işbirliğini gerçekleştirmeye hazırız” şeklinde bir açıklama geldi.

Türkiye ile beşinci nesil savaş uçaklarına yönelik görüşmelerin de yapıldığını bildirildi.

Rusya ve Türkiye arasında bu tür görüşmelerin başladığını söyleyen Ladygin, Rus silahlarının Türkiye’deki varlığının hiçbir şekilde Amerikan silahlarının işlemesine engel olmayacağını ifade etti.

ABD ile Türkiye arasındaki gelişmelerden de kısaca bahsedecek olursak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Nisan’da Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzelerinin, F-35 projesine zarar verip vermeyeceğinin araştırılması için ortak çalışma grubu kurulması teklif etmişti. Ancak ABD’den böyle bir çalışmaya gerek olmadığı cevabı geldi.

Türkiye, S-400 konusunda Washington’ın baskısından kurtulmak için daha önce sunduğu teklifi yeniden gündeme getirdi.

Geçen yıl kurulan üç ayrı çalışma grubu kayda değer bir çözüm üretemedi. Bu süre zarfında hem Ankara’da hem de Washington’da bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Ankara’nın yeni bir çalışma grubu kurulması konusunda ABD’ye karşı ısrarcı olması da zaman kazanma çabası olarak nitelendiriliyor.

Rusya Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Müdürü İgor Korotçenko ise Türkiye’nin baskıdan kurtulmak için ABD’ye S-400’e yönelik çalışma grubu kurulmasını teklif ettiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum