Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Rusya İlişkilerinde Yeni Bir Döneme Giriliyor

Türkiye Rusya İlişkilerinde Yeni Bir Döneme Giriliyor

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin temeli, hatırlanacağı üzere 24 Kasım 2015 tarihinde başlamıştı. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın sınır ihlali yapmasının ardından Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi üzerine, iki ülke arasında kriz başlamıştı. Aynı zamanda yaşanan bu olay, soğuk savaş yıllarının ardından ilk kez bir NATO üyesi ülke tarafından doğrudan bir Rus uçağının düşürülmesi olarak tarihe geçmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından ise Türkiye ile Rusya arasında soğuk rüzgârlar esmeye başlamış ve her geçen gün kriz giderek büyümüştü. Rusya tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye yönelik ekonomik ambargoların 1 Ocak tarihinde yürürlüğe gireceği ifade edilmişti. Rusya yaptığı bu açıklamanın arkasında durmuş ve Türkiye’ye yönelik ekonomik kısıtlamalara başlamıştı. Hatırlanacağı üzere, 25 Ocak tarihinde Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) Rusya krizinin ekonomiye yansımalarıyla ilgili rapor yayınlamıştı. Yayınlanan raporda, krizin Türkiye yansımalarının 11 milyar dolar seviyesinde olabileceği dile getirilmişti. TÜSES’in yayınladığı raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan 10 aylık kriz geçen gün gerçekleşen kritik zirve sonrası sonlandırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın St. Petersburg kentinde uçak düşürme krizinin ardından ilk kez bir araya geldiler. İkili arasında gerçekleşen görüşmenin ana maddesi ise ekonomik işbirliği oldu. Türk Akımı Projesi, Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk inşaat firmalarına yönelik yaptırımların konuşulduğu görüşmede, siyasi ve askeri alanda da işbirliği kararları alındı. Gerçekleşen bu kritik zirvenin ardından, Türkiye ile Rusya arasında yeni bir döneme girilirken, Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Karasar’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“İlişkilerin düzeltilmesi için tarihi bir adım atılmıştır”

Karasar, geçen gün Türkiye ile Rusya arasında gerçekleşen kritik görüşmeyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Karasar yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli ticari ortakları bulunduğunu ve Rusya’nın bu anlamda oldukça mühim bir konumda bulunduğunu söyledi. Ekonomik açıdan Rusya’nın vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirten Karasar, stratejik ve enerji anlamında önemli adımların önümüzdeki günlerde atılacağını dile getirdi. İlişkilerin düzeltilmesi adına geçen gün gerçekleşen görüşmede tarihi bir adım atıldığını belirten Karasar, yeni bir döneme girildiğini ve iki ülkenin de bu gelişmeden çıkar sağlayacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum