Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Rusya’ya İhraç Ettiği Domates Miktarı Arttı

2019’un Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’den Rusya’ya gerçekleştirilen domates ihracatındaki artış, üreticinin ve ihracatçının yüzünü güldürdü. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin Rusya’ya İhraç Ettiği Domates Miktarı Arttı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden alınan bilgilere göre, 2019 yılının beş aylık döneminde Türkiye’nin Rusya’ya gerçekleştirdiği yaş meyve sebze ihracatı miktarı 314 bin 66 ton olarak belirlendi. Bunun sonucunda 229 milyon 868 bin 717 dolarlık gelir sağlandı.

Bahsedilen dönemde gerçekleştirilen ihracatta domates ilk sırada yer aldı. Önceki günlerde ise Türkiye’nin en çok domates ihracatı yaptığı ülke Rusya olarak belirlenmişti. Türkiye’den Ocak-Mayıs döneminde Rusya’ya 68 bin 414 ton domates ihraç edildi. Bunun sonucunda elde edilen gelir ise 62 milyon 465 bin 273 dolar olarak belirlendi. Önceki yılın aynı döneminde ülkemizden Rusya’ya 24 bin 310 ton domates ihraç edilmiş ve 20 milyon 801 bin 867 dolar kazanılmıştı.

Bu yıl ise Türkiye’den Rusya’ya yapılan domates ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak %181 ve değerde ise %200 arttı.

Türkiye'den Rusya'ya İhraç Edilen Domates Miktar ve Değerde ArttıBununla birlikte Trabzon’dan Rusya’ya yılın Ocak-Mayıs döneminde 15 bin 224 tonluk domates satıldı ve 13 milyon 854 bin 750 dolar gelir sağlandı. Önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında kentten Rusya’ya 4 bin 263 ton domates ihracatı gerçekleştirilmişti.

Bunun sonucunda elde edilen gelir ise 3 milyon 479 bin 200 dolar tutarındaydı. Böylelikle Trabzon’dan Rusya’ya ihraç edilen domates miktarı, önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında miktarda %257 ve değerde %298 oranında arttı.

Gürdoğan: “Rusya, yaş meyve sebze ihracatında her zaman ön planda.”

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi GürdoğanYaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yaptığı açıklamada Rusya’nın yaş meyve sebze ihracatında hep ön planda olduğunu dile getirdi. Bununla birlikte Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatında bu dönem ürün olarak 34 kalemden ihracat yapıldığına dikkat çeken Gürdoğan, ürün bazında ihracatta domatesin ilk sırada yer aldığını belirtti.

Domates ihracatındaki bu artıştan oldukça memnun olduklarını da dile getiren Gürdoğan, “Rusya’ya domates ihracatına güzel bir başlangıç yaptık ve söz konusu ihracatı çok daha iyi rakamlarla tamamlamayı hedefliyoruz. Rusya pazarından çok daha fazla pay alma gayretindeyiz.” ifadelerini kaydetti.

Gürdoğan, lojistik avantajlar sebebiyle Rusya pazarına en taze ve uygun fiyattan ürün sunabilen ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yaptı.

Rusya Pazarına En Taze ve Uygun Fiyattan Ürün Sunabilen Ülke TürkiyeArdından, pazara girişte prosedürlerin ağır işlemesinin ihracata ister istemez olumlu yansıdığını ekleyen Gürdoğan, yapılan üst düzey temaslarla bu prosedürlerin çok daha basitleşeceğine ve ihracatın artacağına inandıklarını aktardı.

Tüm bunlara ek olarak Rusya’nın Türkiye’ye tahsis ettiği domates ihracat kotasını 150 bin tona çıkardığı fakat kotanın birikimli sistem olarak uygulanmasının reddedildiği belirtildi. Ayrıca kota türünün yıllık olarak uygulanarak yıllık kota miktarının en az 250 bin tona çıkarılması yönünde talepte bulunduklarını belirtti.

Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatında ürün çeşitliliğinin arttığını belirten Gürdoğan, ihracat kalemlerini artırmaya yönelik ihracatçıların büyük özveriyle çalıştıklarını, en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünlerin Rusya tüketicisine sunulduğunu belirterek açıklamalarını sonlandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum