Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsteği Doğrultusunda Türkiye-Romanya Arasındaki Ticari Hacim Büyütülüyor!

Romanya'nın Ankara Büyükelçisi Şopanda, Türkiye ile olan ticari ilişkileri artırma konusunda önemli adımların atıldığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsteği Doğrultusunda Türkiye-Romanya Arasındaki Ticari Hacim Büyütülüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Romanya Başbakanı Viorica Dancila ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye ile Romanya arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine yükseltilmesini istemiş, hemen ardından iki ülkenin bu konuda anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda, katıldığı Afyonkarahisar Ticaret Ve Sanayi Odasının (ATSO) KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi’nin tanıtım toplantısında ticari ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Konuşmasına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye-Romanya ticaret hacmini artırma konusundaki isteğinden memnuniyet duyduklarını belirterek başladı.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin Erdoğan’ın belirlediği hedefe doğru hızla yol aldığını açıklayan Şopanda, bunu rahat bir şekilde gözlemlediklerini söyledi.

Ticari İlişkiler Belirlenen Hedefe GidiyorTürkiye ve Romanya arasındaki karşılıklı iş geliştirme çabalarına duyulan ilginin her geçen gün daha da arttığını açıklayan Şopanda, Romanya’da halihazırda 15 binin üzerinde Türk sermayeli şirket bulunduğunu hatırlattı. Bu durumun orada iş yapılabildiğinin bir kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu talebi doğrultusunda hedefe odaklanıldığını açıkladı. Bu kapsamda Türk ve Romanyalı şirketlerin daha fazla iş birliğine imza atmaları ve belirledikleri hedefe ulaşmaları için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, KOBİ Hastanesi ve Avrupa Ağı Projesi’nde Romanya’dan Sibiu Ticaret ve Ziraat Odası’nın ve Litvanya’dan Siauliai Ticaret ve Sanayi Odası’nın yabancı ortak olarak olarak belirlendiğini açıkladı.

ATSO Başkanı Hüsnü SerteserSerteser, Romanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6,4 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirlediği seviye ile paralel olarak 10 milyar doları hedef olarak belirlediklerini ifade eden Serteser, Türkiye’nin pek çok ürün grubunu Romanya’ya ihraç ettiğini bildirdi. Bunlara otomotiv yedek parçaları, taşıt araçları, demir çelik ürünleri, tarım ürünleri, makine sanayi malzemeleri gibi ürünleri örnek gösterdi.

Aynı zamanda Türkiye’nin Romanya’dan demir çelik hurdası, demir çelik mamulleri, işlenmiş petrol ürünleri, taşıt araçları, telefon cihazları, otomotiv yedek parça, ayçiçeği tohumu, kimyasal gübre gibi değişik ürün gruplarını ithal ettiğini belirtti.

Aynı toplantıya katılan Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz şehrin termal, mermer ve tarımın pek ço kalanı gibi sektörlerde Türkiye’nin önde gelen yerlerinden biri konumunda olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum