Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye RES ile Elektriğinin Büyük Bölümünü Karşılayabilir

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Başkanı Murat Durak, deniz üstü rüzgar enerjisi ile elektrik üretiminin dörtte üçünün karşılanabileceğini söyledi.
Türkiye RES ile Elektriğinin Büyük Bölümünü Karşılayabilir
Yorum

Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Durak, Türkiye’nin, denizlerdeki rüzgar potansiyeliyle altyapı ve depolama teknolojilerini tam entegre kullanması halinde mevcut elektrik üretiminin dörtte üçünden fazlasının bu teknolojiden sağlanabileceğini söyledi.

Türkiye’nin toplam açık deniz rüzgar potansiyelinin 50 metreden az derinlikte 18 gigavat sabit, 50-1000 metre derinlikte 57 gigavat olmak üzere yaklaşık 75 gigavat olduğunu belirten Durak, enerji ihtiyacının üçte ikisinden fazlasının ithalat yoluyla karşılandığını ve arz güvenliğini sağlamak için bütün yerli kaynakların kullanılması gerektiğini söyledi.

Karasal RES projeleri ile ülkedeki boşta duran dağlar ve yerleşime uzak olan bölgelerin ekonomiye kazandırıldığını belirten Durak, “Aynı süreç denizlerimiz için de işleyecektir. Artık sadece denizlerimizin altından değil, üstünden de faydalanma olanağını mümkün olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de deniz üstü RES’lere sadece proje olarak bakılmaması gerektiğini, bu projelerin elektrik üretimi yanında denizler için stratejik öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Durak, deniz üstü rüzgar enerjisinden elde edilen elektrikle yeşil hidrojen üretiminin amaçlandığı projenin 36,8 milyon euro toplam bütçeyle 5 yıl süreceğini belirten Durak, “Türkiye’nin ilk Yeşil Hidrojen Vadisi hayata geçirilecektir. Projenin başarılı olmasıyla şimdiye kadarki en yüksek hibe tutarı olan 8 milyon avro AB hibesi ülkemize kazandırıldı ve Türkiye Çerçeve Programları tarihinde bir ilk yaşandı.” diye konuştu.

Güney Marmara Hidrojen Kıyısı Platformu’nun ilk somut adımlarından birisi olacak bu projeyle yeşil hidrojen üretimine ek olarak sıvı ve katı hidrojen türevlerinin üretimine de yer verileceğini sözlerine ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu