Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Petrol Aramada Rekora İmza Attı

Türkiye Petrol Aramada Rekora İmza Attı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 2003-2015 arası dönemde petrol ve doğalgaz arama amacıyla 1048 kuyu açıldığını belirtti. Bu rakamın tüm zamanların en fazla sondaj metrajı olduğunu söyleyen Alaboyun üretilebilir petrol rezervinde 42.6 milyon tona, üretilebilir doğalgaz rezervinde ise 5 milyar metreküpe ulaşıldığını bildirdi.

Alaboyun, 2003-2015 Eylül ayı sonu itibariyle 29.2 milyon ton ham petrol, 3.56 milyon ton petrol eşdeğeri doğalgaz elde edildiğini söyledi. Şimdiye kadar 3185 kuyu açıldığını aktaran Alaboyun, bu kuyuların %72’nin Güneydoğu Anadolu, %21’inin Trakya ve %7’sinin diğer bölgelerde açıldığını söyledi.

Petrol açısından yurt içinde olumlu gelişmeler izlenirken, küresel bazda petrol fiyatlarının baskı altında olduğu görünmekte. OPEC, 4 Aralık’ta bir toplantı düzenleyecek. Bu toplantıdan üretim seviyesini değiştirmeme kararı beklentisi, petrol fiyatlarında düşüşe sebep oldu. Bunun yanında dolardaki güçlenme, emtia fiyatlarındaki düşüş ve İran tarafından yapılan planlı üretim artış açıklamaları da petrol fiyatları üzerinde olumsuz etki yaratan faktörler arasında geliyor.

Petrol fiyatlarının uluslararası piyasalardaki son durumuna kısaca değinecek olursak; ham petrol fiyatları Asya ve ABD piyasalarında değer kaybetti. Bu sabah itibariyle ABD ham petrolü varil başına 78 sent geriledi ve 41.12 dolara indi. Brent ham petrolde de gerileme oldu, 47 sent gerileyen fiyat 44.19 dolar oldu.

Petrol fiyatlarına dair çarpıcı bir yorum Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino‘dan geldi. Del Pino, OPEC piyasasının istikrara kavuşmak için bir hamle yapmaması halinde, petrol fiyatlarının varil başına 20 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Del Pino; “Piyasanın fiyatları kontrol etmesine izin veremeyiz. OPEC’in ilkesi ham petrol fiyatına yönelik hamleler yapmaktı ve biz OPEC ilkelerine geri dönmeliyiz,” şeklinde değerlendirme yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum