Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Patates Üretim Performansıyla Dünyada İlk 10 Arasında Bulunuyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin patates üretiminde oldukça başarılı olup dünyada ilk 10 içerisinde yer aldığını ifade etti. Detaylar aşağıda;
Türkiye Patates Üretim Performansıyla Dünyada İlk 10 Arasında Bulunuyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada “Türkiye, her zaman patates üretiminde dünyada ilk 10 içerisinde. Kendi iç piyasasına yeteri kadar patates sağlayan Türkiye, tohumdaki yerli ve milli atakla, dış pazarda da önemli bir yere sahip olmak için çalışıyor.” ifadelerini kaydederek Türkiye’nin patates üretimindeki başarısını vurguladı.

Bakanlıktan gelen yazılı açıklama neticesinde, Türkiye’de yılda 4,5 milyon tondan fazla patates üretildiği ve kişi başına düşen patates miktarının 48 kilogram olduğu öğrenildi.

Türkiye'de Yılda 4,5 Milyondan Fazla Patates ÜretiliyorTarım ve Orman Bakanlığı’nın 2005 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalar sonucunda yerli tohuma dair ıslah çalışmaları gerçekleştirildi ve bu sayede 10 çeşit yeni yerli tohum, ülke tarımına katıldı. Bunların arasında ilk yerli ve milli patates türü olan Nahita da yer alıyor. Ayrıca bahsedilen 10 çeşit tohumun 6’sının satışının ve özel sektöre devrinin yapıldığı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuyla ilgili bazı açıklamalar kaydetti. Pakdemirli, Türkiye’nin patates üretiminde her zaman dünyada ilk 10 içinde yer aldığına işaret etti. Öte yandan Nahita adlı patates türü, yerli ve milli bir tür olarak nitelendiriliyor ve ilk kez turfanda üretim merkezi Adana’da hasatı gerçekleştiriliyor.

Gerçekleştirilen hasat etkinliğine Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere, Bangladeş, Pakistan, Çin, Hindistan, Filistin gibi çok sayıda ülkeden katılımcılar geldi ve Nahita’yı inceleme fırsatı buldu.

Gerçekleştirilen Hasat Etkinliğine Çok Sayıda Ülkeden Katılımcılar GeldiBu sayede yurt dışından Türkiye’ye gelen katılımcılar yerli ve milli çeşidi diğer patateslerle kıyaslama şansını yakalamış oldu. Nahita, adını Niğde’nin antik çağlardaki isminden almakla birlikte; erkenci, yemeklik tüketime uygun ve oldukça verimli bir çeşit olarak lezzetli bir tür olarak gösterilebilir.

Satın alınan firma tarafından Sivas’ta tohumluk ve sertifikasyon işlemleri devam eden Nahita’nın uluslararası platformda 16 ülkeden gelen firmalara tanıtımı gerçekleştirilmiş ve büyük ilgi görmüştü. Bu yerli tür, sertifikasyon işlemleri sona erdiğinde hem çiftçilerle buluşacak hem de ihracatı gerçekleştirilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum