Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Kararı Türkiye’yi de Etkiledi, Paris Anlaşması Askıya Alındı

Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesiyle, gözler diğer ülkelere çevrildi. İlk tepki Türkiye'den geldi. Türkiye anlaşma onay sürecini askıya aldığını duyurdu. Haberimizin detayları şöyle...
ABD’nin Kararı Türkiye’yi de Etkiledi, Paris Anlaşması Askıya Alındı

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekildiğini açıkladı. Cuma günü gündeme bomba gibi düşen bu haber, tüm dünyanın odağında yer aldı. Başta çevreciler ve siyasetçiler olmak üzere tüm dünya Trump’ı kararına tepki gösterdi. Bu kararın gezegenimizin geleceği için çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyleyen uzmanların en korktuğu şeylerden biri de diğer ülkelerin bu gelişmeden etkileneceği yönündeydi. Nitekim korkulan oldu ve Türkiye Paris Anlaşması onay sürecini askıya aldı!

Türkiye, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nı geçen yıl imzalamıştı. Ancak henüz TBMM’den geçmediği için resmi bir şekilde katılmış sayılmıyordu. Trump’ın anlaşmadan çekilme kararı alması üzerine, Türkiye anlaşmanın onay sürecini yeniden gözden geçirmeye karar verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ABD’nin çekilmesiyle anlaşmanın geleceğinin riske girdiğini düşünüyor. Çünkü en büyük maddi katkı bu ülkeden sağlanacaktı. Dolayısıyla anlaşmanın TBMM’den onaylanması sürecinde, ABD’nin tutumu ve anlaşmanın geleceğinin yakından takip edilmesine karar verildi.

Yeşil İklim Fonu’ndan Pay Şartı

Donald Trump’ın Paris İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çekilme kararından etkilenen ilk ülke Türkiye oldu. Atmosfere en fazla karbon emisyonu veren ikinci ülke olan ABD’nin çekilmesi anlaşmanın geleceğini de riske atmış oldu. Anlaşmayı imzalayan ancak henüz resmi bir şekilde taraf olmayan Türkiye, bu kararını beklemeye alarak, gelişmeleri yakından takip etmeye karar verdi. Eğer ABD’nin kararına rağmen anlaşma iptal edilmezse, bu kez Yeşil İkim Fonu’ndan pay alma şartını sunacak.

ABD’nin çekilmesiyle Yeşil İklim Fonu’nda çok ciddi sıkıntıların yaşanacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri şu sözleri söyledi;

Türkiye gelişmiş ülkeler grubunda yer aldığı için bu fondan pay alamıyordu. Ankara en azından gelişmiş ülkeler sınıfına katılarak, 100 milyar dolarlık fondan pay alma şartını sunmayı planlıyor. Bu fon sayesinde emisyon azaltımına yönelik teknolojik yatırımlar yapılabilecek.

Trump başa geçtiği ilk günden beri sansasyonel haberleriyle gündemin zirvesinde olmayı başardı. Ancak bu son gelişme sadece kendi ülkesini değil, hepimizi ilgilendiren sonuçlar doğuracak kadar ciddi. Trump’ın bu kararıyla çevreye düşman görülmesini yorumlayan ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley; Trump’ın iklimin değiştiğinin farkında olduğunu, bu değişikliğe sebep olan maddelerin de doğal dengenin bir parçası olduğunu düşündüğünü belirtti. Haley, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin çevreyi önemsemediği anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum