Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Otomotiv Sektöründe Yılın İlk 6 Ayında %13 Gerileme Kaydetti

Türkiye’nin otomotiv üretimi bu yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 azalış kaydetti ve toplam üretim 735 bin 62 adete geriledi.
Türkiye Otomotiv Sektöründe Yılın İlk 6 Ayında %13 Gerileme Kaydetti

Otomotiv sektörünün sürekliliğinin Türkiye’nin ekonomisi ile istihdamı yönünden oldukça önem taşıdığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde ÖTV indirimiyle gündem olan söz konusu sektörde bazı yeniliklere gidilmesi gündem olmuştu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu otomotivde ÖTV’nin sıfırlanmasını ve bununla birlikte KDV indirim oranının da %1 olarak devam ettirilmesini önermişti.

Bilaloğlu’nun yaptığı bu öneri motor hacmi 1600 cc’yi aşmayan araçlar ile ticari araç gruplarını kapsarken, ÖTV ve KDV indirimlerinin 30 Haziran’a kadar uzatılması kararı alınmıştı. 2019’un Ocak-Mayıs döneminde üretimin %12 azaldığı otomotiv sektörü, bugün yine bir düşüş haberiyle gündeme geldi.

Yılın ilk 6 ayını geride bıraktığımız bugünlerde, Türkiye’nin otomotiv üretiminin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 düştüğü öğrenildi.

Türkiye'nin Otomotiv Üretimi DüştüOtomotiv Sanayii Derneği’nden (OSD) alınan verilere göre, toplam otomotiv üretimi bu yılın ilk yarısında bir yıl öncesinin aynı dönemine göre kaydettiği %13 azalışla 735 bin 62 adet olarak kaydedildi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün dün yaptığı açıklamada, sektörün canlanması için kısa ve uzun vadede yeni desteklere ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.

Açıklanan veriler bu yılın ilk yarısına ait üretim, ihracat adetleri ve pazar verilerini kapsıyor. Yine söz konusu dönemdeki otomobil üretimi ise %12 düştü ve 492 bin 700 oldu. Bu dönemde traktör üretimiyle birlikte toplam üretimin 745 bin 632’ye ulaştı.

Yılın ilk yarısında kendini gösteren iç pazardaki daralma, ticari araç üretiminde de daralmayı da beraberinde getirdi. Ocak-Haziran’da ticari araç üretiminde toplamda %15 azalma kaydedildi. Ağır ticari araç üretimi %30 ve hafif ticari araç üretimi %14 seviyesine düştü. Verilerde yer alan ihracat-ithalat durumlarına dair değerlendirmeler de yapıldı.

OSD’den alınan verilere göre 2019’un ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla otomotiv ihracatında adet olarak %8 ve otomobil ihracatında ise %9’luk azalma görüldü.

Otomotiv İhracatında Azalma GörüldüYine söz konusu dönemde toplam otomotiv ihracatı 634 bin 768 olarak kaydedilirken, bunun yanında otomobil ihracatı ise 419 bin 46 oldu. Toplam ihracat rakamları yabancı para cinsinden şöyle değerlendirildi:

Yılın aynı döneminde toplam ihracat dolar bazında %7 azalırken, Euro bazında ise bir yıl öncesinin aynı dönemiyle paralel seyir izledi. Toplam otomotiv ihracatı 15,6 milyar dolar iken ve otomobil ihracatı %12 azalışla 5,8 milyar dolar oldu. Otomobildeki ihracatın Euro bazında %6 düşüşle 5,1 milyar Euro olduğu tespit edildi.

Sektörün pazar verilerine bakıldığında onların da iç acıcı durumda olmadığı söylenilebilir.

Pazar Verileri İç Açıcı DeğilAzalışların hakim olduğu pazar verilerinde yine yılın 6 aylık döneminde geçen yıla göre %45 azalışın kaydedildiği ve toplam pazarın 200 bin 901 olduğu görülüyor. Otomobil pazarında da %43 azalışla 156 bin 378 adet olarak gerçekleştiğini söylemek mümkün. Ticari araç pazarında %51, hafif ticari araç pazarında %50 ve ağır ticari araç pazarında %56 düşüş mevcut.

Otomobil pazarındaki ithalatın payı %56 olmakla birlikte toplam otomobil satışlarında %43 azalış kaydedildi. İthal otomobil satışları %52 düşerken, yerli otomobil satışları ise %26 düştü. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan verilere göre toplam otomotiv sanayi ihracatı 6 aylık dönemde %17 pay ile ihracatta birincilik konumunu koruyor.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda Sakarya’nın, Türkiye’nin otomotiv ihracatındaki %20’lik payıyla lider şehir durumunda olduğu ortaya çıkmıştı. Sakarya, yılın ilk 4 aylık döneminde Toyota, Otokar ve Türk Traktör’ün tesislerinde üretilen 97 bin 218 aracın %88,7’lik kısmına denk gelen 86 bin 325’ini yurt dışına satmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum