Yatırım yapmaya başla!

Yaz Sezonunun Bitmesine Rağmen Türkiye’deki Otel Doluluk Oranları Eylül’de de Yüksek!

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), turizm sektörü açısından oldukça verimli geçen 2019 yaz sezonunun ardından otellerdeki doluluk oranının ve fiyat artışlarının hala devam ettiğini açıkladı.
Yaz Sezonunun Bitmesine Rağmen Türkiye’deki Otel Doluluk Oranları Eylül’de de Yüksek!

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından 2019 yılı için  oldukça verimli geçen ve rekor düzeyde gelir elde edilen 2019 yazının ardından otellerdeki doluluk oranının hala yüksek seviyelerde olduğu, bununla birlikte fiyatlardaki yükselişin de hala sürdüğü belirtildi.

Ekim ayını bitirdiğimiz şu günlerde dahi rakamların yüksek seviyelerde olması 2019 yılının genel anlamda turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü ortaya koydu. TÜROB’un açıklamasından edinilen bilgiye göre, sektörün zirve yaptığı Ağustos ayından doluluk oranlarındaki artış hızının yavaşlamasına rağmen yükselişin Eylül ayında da sürmesi dikkatlerden kaçmadı.

2019’un Eylül ayında Türkiye’nin otel dolulukları 2018’in aynı ayına kıyasla %5,8 seviyesinde artış kaydetti ve rakam böylelikle %74,9’a işaret etti.

Rakamlar Artış KaydettiBirden fazla pazar sektörüne ilişkin tedarik ve talep verileri oluşturan Amerikan şirketi STR, TÜROB için “Eylül 2019 Ülke Performans Raporu” hazırladı. Bu rapora göre Average Daily Rate (ADR) adıyla bilinen ortalama günlük satılan oda bedeli geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında %11,1 artış kaydetti ve rakam 84,4 Euro seviyesine çıktı.

Aynı rapor, toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) %17,6 artış kaydedildiğini ve rakamın böylelikle 63,1 Euro olduğunu söyledi. Bu yılın Eylül ayında Avrupa’daki otellerin doluluk ortalaması %80,7 seviyesinde kaydedilirken, ortalama oda fiyatının 124,1 Euro olduğu belirlendi.

Yılın Ocak-Eylül dönemleri arasında Türkiye çapında ortalama doluluk oranının 2018’in aynı dönemine kıyasla %2,1 artarak %68,1’e çıktığı, bunun yanında ortalama oda fiyatlarında ise %11,4 artışla 80,1 Euro olduğu ve oda gelirlerinin ise kaydettiği %13,8’lik artışla 54,5 Euro seviyesine yükseldiği tespit edildi.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, Eylül ayında otel doluluk oranlarının gösterdiği yüksek performans ile ilgili konuştu. Özellikle İstanbul’a Körfez bölgesinden gelen ziyaretçilerin sayı bazında geçtiğimiz yıla kıyasla %20-25 düşüş olduğunu vurguladı.

TÜROB Müberra EresinEresin, bu duruma karşın Rusya, İngiltere, Almanya ve Hindistan gibi ülke pazarlarında iyi bir performans oluştuğunu ve bu sayede İstanbul’daki düşüşün telafi edildiğini söyledi. İstanbul’a bu yıl içinde gelen turist sayısının şehrin nüfusunu geride bırakacağına ilişkin öngörüler mevcuttu.

Yılın 9. ayında İstanbul’daki otel doluluk oranları 2018’in aynı ayı ile kıyaslandığında %7,2 oranında artış kaydetmiş ve rakam %81,6 seviyesine çıkmıştı. Bu oranın geçtiğimiz yılın Eylül ayında %76,1 seviyesinde kaydedildiği göz önüne alındığında önemli bir artış olduğu görüldü.

Megakentte ortalama günlük satılan oda bedelleri ise yine 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %7,9 arttı ve 97,4 Euro seviyesine çıktı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı kazanılan gelirlerde ise %15,6 oranında artış görüldü ve rakam 79,5 Euro olarak kaydedildi.

Bu yılın 9 aylık döneminde İstanbul’daki doluluk oranları geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %4 arttı ve %74,5’e yükseldi. Kentte ortalama günlük satılan oda bedeli ise %10,8 artarak 91,1 Euro’ya yükseldi. Odabaşından elde edilen gelirlerde ise kaydedilen %15,4 artışla 67,9 Euro’ya ulaşıldı.

Turizmin başkenti Antalya’da ise söz konusu dönemdeki otel doluluk oranları 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında %3,2’lik artış kaydetti ve 578,1 seviyesine çıktı. Burada ortalama satılan günlük oda bedeli %15,3 arttı ve 100,9 Euro seviyesine çıktı. Antalya’da aynı dönemdeki toplam odabaşı kazanılan gelirlerde %19 artışla 78,8 Euro’ya ulaşıldığı görüldü.

Bu yılın 9 aylık döneminde Antalya, 2018’in aynı dönemine göre otel doluluk oranlarını %2,8 artırdı ve %67,7’ye çıkardı. Ortalama günlük satılan oda bedelini ise %12,5 artırarak 98 Euro seviyesinde kaydetti. Şehirde odabaşı elde edilen gelirler %15,8 artarak 66,4 Euro’ya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum