Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Orta Vadede Fındık Üretim Hedefi 1 Milyon Ton!

Üretimde dünya lideri olduğumuz fındıkta, yıllık 1 milyon tonluk hedef konuldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu hedefe ulaşabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.
Türkiye’nin Orta Vadede Fındık Üretim Hedefi 1 Milyon Ton!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Amerika’nın Florida eyaletinde düzenlenen 38. Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler Kongresi’ne katıldı. Kongrenin açılışında konuşan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal üretim ve ticarette dünyadaki lider ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Kabuklu yemiş ve kuru meyve üretiminde de dünya pazarında çok iyi bir yerde olduğumuzu belirten Tarım Bakanı, orta vadede 1 milyon ton fındık üretiminin planlandığını anlattı.

2018 yılındaki 17,7 milyar dolarlık tarım ihracatının 3 milyar doları kabuklu yemiş, kuru meyve ve bunların mamullerinden geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PakdemirliTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizin; kiraz, incir, zeytin, fındık, ceviz, kayısı ve tütün olmak üzere birçok üründe üretici ve ihracatçı konumunda olduğunu anlattı. Bu ürünler arasında fındığın çok daha büyük bir paya sahip olduğunu dile getiren Pakdemirli, dünyadaki üretimin %70’inden fazlasını sağladığımızı açıkladı.

2018 yılında %85’i ihraç edilen bu ürünlerden toplamda 1,6 milyar dolar gelir elde edildiğini bildirdi. Söz konusu ihracatta ise en büyük pazarın Avrupa Birliği ülkeleri olduğu bilgisini paylaştı.

Gelecek yıllarda fındık üretiminin 1 milyon tona çıkarılması hedefleniyor.

Fındık ÜretimiFındık üretiminde liderliği korumak için üretkenliği ve kaliteyi artırma amaçlı stratejiler belirlediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, yıllık bir milyon ton fındık üretimi hedefine ulaşmak için bozulmuş orman alanları başta olmak üzere yeni fındık bahçeleri kurulacağını, daha sonra da eski bahçelerin gençleştirileceğini anlattı.

Bir diğer başarılı olduğumuz ürünün kuru kayısı olduğunu söyleyen Pakdemirli, 103 bin ton olan üretimle dünya üretiminin %63’lük payına sahip olduğumuzu dile getirdi.

Kuru üzüm 370 milyon dolar ile ihracatta ilk sırada yer alıyor.

Kuru Üzüm Üretimi280 bin ton kuru üzüm üretimiyle dünya lideri olduğumuzu söyleyen Pakdemirli, ihracat geliri bakımından da ilk sırada yer alan ürün olduğunu hatırlattı. Bunun içerisinde ise %95 ile en büyük payı çekirdeksiz sultani üzüm kapladı. Son olarak Antep fıstığı hakkında da bilgi veren Pakdemirli, 2018 yılında 240 bin tonluk üretim yapıldığını fakat bunun sadece iç tüketimi karşılamaya yettiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum