Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Ocak-Kasım 2019’da Ayakkabı ile Deri ve Mamulleri İhracatı Arttı

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) tarafından sektörün 2019'un Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 550 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği açıklandı.
Türkiye’nin Ocak-Kasım 2019’da Ayakkabı ile Deri ve Mamulleri İhracatı Arttı

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) sektörün 11 aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre 2019’un Ocak-Kasım döneminde 1 milyar 550 milyon dolarlık ihracat yapılırken, ağırlığı ayakkabı ile deri ve mamulleri oluşturdu.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, 186 ülkeye Türkiye’den ayakkabı ihraç edildiğini belirtirken, 202 ülkeye ise deri ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini belirtti.

İDMİB Mustafa ŞenocakTürk ayakkabıcılık sektörünün biraz daha geliştirilmesiyle birlikte 2020 yılında 2 milyar dolar tutarında döviz girdisi sağlamanın mümkün olabileceğinden bahsetti. Ticaret geriliminden etkilenen küresel ticarette korumacılığa ilişkin önlemlerin alınmasına ve ticaret hacminin daralmasına rağmen 2019 yılının ihracat faaliyetlerinde az da olsa bir artış meydana geldiğini ifade etti.

Yılın 11 ayında saraciye ve ayakkabı sektörünün dışa satımında artış; yarı mamul, deri ve kürk gibi ürünlerin ihracatında ise azalış meydana geldiğini ifade eden Şenocak, Rusya’ya gerçekleştirilen dışa satımın azalmasının deri konfeksiyonundaki düşüşü tetiklediğini açıkladı.

Rusya dışındaki diğer ülkelere yapılan ihracatta ise bir düşüş görülmediğini söyleyen Şenocak, deri konfeksiyonu dışa satım faaliyetlerinin Avrupa ülkeleri, Amerika ve Uzak Doğu’da arttığını ekledi.

Şenocak, sektörün kendisine Güney Kore başta olmak üzere yeni hedef pazarlar belirleme konusunda da çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Sektör Yeni Hedef Pazar ArıyorGüney Kore’ye yapılan ihracatı 3 kat artırmak istediklerini aktaran Şenocak, ülkede Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ithalatına yüksek bir talebin olduğunu bildirdi. Buna rağmen Güney Kore’den alınan %1’lik payın oldukça düşük bir rakam olduğu yorumunu yaptı. Bölgedeki faaliyetlerin hızlandırılacağını söylerken, orada bir ticaret merkezi açacaklarının haberini verdi.

İDMİB’in ayakkabı ihracatının 875 milyon dolar, yarı mamul ve bitmiş ürün ihracatının 240 milyon dolar, deri ve kürk konfeksiyonunun 223 milyon dolar ve saraciyenin 212 milyon dolar ihracat tutarında olduğunu belirtti. 2019’un Mayıs ayında Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD), bu yıla ilişkin ihracat hedefinin 1,2 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

2019 yılı içindeki dışa satımı ülkelere göre de inceleyen Şenocak; 170 milyon dolar Rusya’ya, 115 milyon dolar Almanya’ya, 113 milyon dolar İtalya’ya, 78 milyon dolar Irak’a ve 66 milyon dolar İspanya’ya ihracat gerçekleştirdiklerini aktardı. En az rakamı yakalayan Güney Kore ise yıl içinde 60 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ürün ihraç ettiği ülke sayısını artırmaya çalıştığı öğrenildi.

Tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi katma değerli ürün satmaya çabaladıklarını ifade eden Şenocak, özellikle ayakkabı sektörünün Afrika’ya yönelmesi gerektiğine işaret etti. Çin’in ise sektörün en büyük pazarı olduğunu vurguladı. Bu yıl ayakkabıda tarihi rekorlar yakalamaya uğraştıklarını açıkladı. Afrika ve Amerika’dan gereken desteğin gelmesi ile sektörün lider olacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum