Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Ocak-Ekim’deki Toplam İhracatında En Büyük Pay Motorlu Kara Taşıtlarının!

2019'un Ocak-Ekim dönemlerinde gerçekleştirilen ihracatın 21,6 milyar dolarlık kısmı motorlu kara taşıtları tarafından gerçekleştirildi.
Türkiye’nin Ocak-Ekim’deki Toplam İhracatında En Büyük Pay Motorlu Kara Taşıtlarının!

2019 yılını genel anlamda yüksek ihracat rakamlarıyla tamamlayan Türkiye, hemen her sektörde iyi rakamlı gelirler elde etti. Türkiye’nin Toplam İhracatı Genel Sistemi (GTS), 2019’un Ocak-Ekim dönemlerinde 148,9 milyar dolarlık ihracat faaliyetine imza atıldığını söyledi. Dışa satım denilince akla ilk gelen sektörlerden olan motorlu kara taşıtları, bahsedilen dönemdeki 21,6 milyar dolar tutarla adını ilk sıraya yazdırdı.

Türkiye’nin ihracat faaliyetlerinde özellikle son dönemlerde Cumhuriyet tarihinin en iyi seviyeleri yakalandı. Bu gelişmede motorlu kara taşıtları gibi öncü sektörlerin faaliyetleri büyük paya sahip oldu.

İhracatta Tarihin En Yüksek Rakamları YakalandıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, bu yılın 10 aylık dönemindeki 150 milyar dolara dayanan toplam ihracat (GTS), 2018 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında %2,1 arttı ve 148,9 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Bu dönemdeki ihracatta 21,6 milyar dolarla zirveye yerleşen grup motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı olarak kayıtlara geçti. Toplam ihracat içinde bu sektörün payı ise %14,5 oranında gerçekleşti.

Öte yandan Sanayi ve teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı Dijital Türkiye Yol Haritası belgesi doğrultusunda , dijital dönüşüme katkı sağlayacak öncelikli sektörler belirlenmişti.

Dijital DönüşümBu belirleme, Türkiye’nin ihracat, ithalat ve katma değer potansiyeli göz önünde bulundurularak Türkiye için yüksek getirili sektörler ilk sıraya konulmak üzere yapılmıştı. Bu kapsamda öne çıkan sektörler kimya ve ilaç, motorlu kara taşıtları, makine ve teçhizat, gıda ve yarı iletkenler, elektronik sektörleri olarak belirlenmişti.

Diğer taraftan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer verilen bir tahmin, 2019 yılında Genel Ticaret Sistemi’ne tanımlı ihracatın %2,6 artış kaydedeceği ve böylelikle 181,4 milyar dolar seviyesine çıkacağına işaret etti. Bununla birlikte yıl sonunda ihracat fiyatlarında %3 düşüş olacağı ve reel ihracatın ise %5,7 oranında artacağı öngörülerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum