Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-Nijerya Ticari İlişkileri İhracat ve İthalattan Destek Buluyor

Afrika ülkeleri arasında Türkiye'nin en önemli ticaret ortaklarından biri olan Nijerya ile ülkemizin ekonomik ilişkileri, pek çok farklı ürün üzerinden yapılan ithalat-ihracat faaliyetleri etrafdınher geçen gün gelişiyor.
Türkiye-Nijerya Ticari İlişkileri İhracat ve İthalattan Destek Buluyor

Türkiye ile Nijerya’nın eski başkent Lagos’ta 1982 yılında imzalanan ticaret anlaşmasının sağlam temelleri etrafında şekillenen ilişkileri günümüzde de korunuyor. Türkiye, Nijerya’dan 1999 yılından bu yana sıvılaştırılmış doğal gaz ve geçtiğimiz yıldan bu yana da petrol alımı gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin Afrika kıtasındaki altıncı büyük ticari ortağı olan Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden sonra ise Sahra Altı Afrika’da bulunan ikinci büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

Nijerya-Türkiye Ticari OrtaklıkBatı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) lider ülkesi olarak Nijerya, 200 milyon civarındaki nüfusu ile Afrika’nın en büyük pazarları arasında bulunuyor ve ekonomisini sürekli genişletiyor. Ülkemiz ile Nijerya’nın ticari temaslarını daha ileri bir boyuta taşımak amacıyla Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 13-14 Ocak’ta Nijerya’ya ziyaret gerçekleştirildi.

Kakao, kola cevizi ile meyvesi, kauçuk, palm cevizi, kalay cevheri ile metali, çinko, ham petrol ve kömür ülkemizin Nijerya’dan ithalatını gerçekleştirdiği ürünlerden yalnızca bazıları. Türkiye’den Nijerya’ya gönderilenler arasında ise çeşitli gıda ürünleri, inşaat malzemeleri ve bazı elektronik araçlar bulunuyor. Ayrıca ülkemiz, 2018 yılında Nijerya’dan en fazla susam alan ülke olmuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aracılığıyla ulaşılan bilgilere göre, petrol ve doğal gaz alımları sayılmadığında Türkiye-Nijerya arasındaki ticari hacim 2018 yılında yaklaşık 500 milyon dolar seviyesindeydi. Yıl 2019 olduğunda bu rakam 2,3 milyar dolara yükseldi. 2018’deki hacmin Türkiye’nin Nijerya’ya gerçekleştirdiği ihracat aracılığıyla sağlanan kısmı 340 milyon dolar tutarındayken, Nijerya’nın Türkiye’ye ihracatının hacme katkısı ise 160 milyon dolar seviyesinde belirlendi.

Nijerya’da faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısı 40’ın üzerinde bulunuyor ve buralarda 500’ü aşkın Türk ve 2500 civarında Nijeryalı vatandaş çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Nijerya'daki Türk FirmalarıTürk ürünlerinin Nijerya’da daha fazla tanınması için belli aralıklarda başta Lagos eyaleti olmak üzere Nijerya’nın farklı bölgelerinde tanıtım amaçlı ticari fuar organizasyonları yapılıyor. 2011 yılının Ocak ayında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye-Nijerya Konseyi, ticari ve ekonomik ilişkiler için önemli bir adım olmuştu. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri sürekli canlı tutan bir diğer etken ise Türk Hava Yolları (THY) tarafından ülkenin Lagos, Abuja ve Port Harcort olmak üzere 3 farklı şehrine düzenlenen seferler olarak öne çıkıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum