Yatırım yapmaya başla!

NATO Zirvesi Öncesi Türkiye Hakkındaki İddialara MSB’den Yanıt Geldi

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin NATO’nun güvenlik planlarına rezerv koyduğu yönünde çıkan iddialara ilişkin basın açıklaması yaptı.
NATO Zirvesi Öncesi Türkiye Hakkındaki İddialara MSB’den Yanıt Geldi

NATO 2019 Zirvesi, 3-4 Aralık tarihlerinde İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek. 29 ülke liderinin yer alacağı zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunacak. Erdoğan zirvede Almanya, Fransa ve İngiltere liderleri ile bir araya gelecek.

Zirve hazırlığı çeşitli iddiaların ve tartışmaların gölgesinde sürerken, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Plan, Koordinasyon ve Analiz Şube Müdürü Piyade Albay Olcay Denizer’den “Türkiye’nin NATO güvenlik planlarına rezerv koyduğu” iddialarına yanıt geldi.

Güvenlik kaynakları, Türkiye’nin şantaj yaptığına dair ifadelerin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Türkiye NATO KatkısıMilli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin 1952 yılından bu yana NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) önemli bir üyesi olduğu belirtildi. Düzenlediği basın toplantısında Türkiye hakkında atılan iddialara yanıt veren Albay Olcay Denizer kurulduğu ilk günden bu yana Türkiye’nin önemli katkılar sağladığını ifade etti.

Üyelerin eşit oy ve söz hakkı olduğunu söyleyen Denizer, Türkiye’nin veto hakkı olduğunu hatırlattı. Ülkemizin soğuk savaşın barışçıl bir şekilde bitmesine katkıda bulunduğunu, 1990’lı yıllarda örgütün aldığı kararları desteklediğini ve askeri operasyonlara katıldığını açıkladı.

NATO’nun Avrupa dışında düzenlediği birçok operasyonda Türkiye’nin katkısı olduğunu belirten Denizer bizim üzerimize düşen her sorumluluğu layıkıyla yerine getirdiğimizi hatırlattı.

Yine NATO’nun farklı yerlerde farklı misyonlarla yürüttüğü operasyonlara en fazla katkı sağlayan beş ülke arasında Türkiye’nin yer aldığını aktardı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin her zaman savaşa hazır, modern ve teknolojik donanıma sahip, muharebe tecrübesinin yüksek olması gibi özelliklere sahip olduğunu söyleyen Denizer NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğumuzu ifade etti.

Türkiye’nin NATO’nun tam merkezinde ve önemli bir güç olduğunu söyledi.

Türkiye NATO KatkısıÜlkemizin coğrafi konumu nedeniyle yasa dışı göçe en müsait bölgelerden biri olduğunu söyleyen Albay Denizer, yasa dışı göçün azaltılması ve engellenmesi amacıyla NATO’nun yürüttüğü faaliyetlere de büyük oranda katkı sağladığını anlattı.

Türkiye’nin; kara, hava, deniz ve siber alanlarda birçok proje yürüttüğünü belirten albay, “Türkiye, Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi ve BIOEM ile ittifak üyelerine ve ortaklık ülkelerine kurs, seminer gibi eğitim faaliyetleri icra etmekte, bölge ile olan yakın kültürel ilişkisi ve tarihsel derinliği ile NATO’nun bölgeyi doğru okuması ve anlamasında önemli katkı sağlamaktadır.” açıklamasına yer verdi.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 5. maddenin NATO’nun çekirdeği olduğunu ve verdiği ana fikrin, hepimiz birimiz, birimiz hepimiz mesajı olduğunu söyledi. Hep bir arada dünyanın en büyük askeri gücü olduklarını vurguladı.

Jens Stoltenberg bu açıklamayı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 5. maddeye ilişkin sözlerine istinaden yaptı. Yarın ve Çarşamba günü yapılacak zirveden de birlik mesajı verileceğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum