Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Sezonluk Narenciye İhracatında En Büyük Getiri Limondan Sağlandı

Zorlu kış şartlarına rağmen, Türkiye’nin bu sezonda yaptığı 1,7 milyon tonluk narenciye ihtiyacının büyük bir kısmını limon oluşturdu. Limon ihracatı geçen sezona göre %15 arttı. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin Sezonluk Narenciye İhracatında En Büyük Getiri Limondan Sağlandı

Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, 20 Ağustos 2018’de açılıp 30 Nisan 2019’da biten narenciye ihracat sezonuna dair değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmeler neticesinde Türkiye’nin bu sezon gerçekleştirdiği toplam 1,7 milyon tonluk narenciye ihracatının 563 bin 703 tonluk kısmının limona ait olduğu ortaya çıktı.

Limon ihracatı, önceki sezonla kıyaslandığında %15 artış gösterdi ve bu ihracattan 266 milyon 959 bin dolarlık gelir sağlandı.

Limon İhracatı Önceki Sezonla Kıyaslandığında Artış GösterdiBunlarla birlikte yaş meyve-sebze ihracatının en önemli alt grubunu %50 pay ile narenciyelerin oluşturduğunu açıklayan Kemal Kaçmaz, bu sezonda 1 milyon 711 bin 903 ton narenciye ihtiyacı yapıldığını açıkladı. Bu ihracattan sağlanan gelir ise 722 milyon 136 bin dolar olarak kaydedildi.

Kaçmaz, açıklamaları sırasında gerçekleştirilen narenciye ihracatının 563 bin 703 tonluk kısmının limon olduğunun altını çizdi. Bununla birlikte Türkiye’de limonların dışa satımından 266 milyon 959 bin dolar gelir elde edildiğini bildirdi.

Geçtiğimiz kış ayının oldukça sert geçmesi nedeniyle sektörün zorluk çektiğini ekleyen Kaçmaz, “Aşırı yağış ve selden dolayı uzun süre bahçelere girilemedi ve zamanında hasat yapılamadı. Buna rağmen limonda yüzde 15’lik artışla 563 bin 703 ton ihracat gerçekleştirildi.” dedi.

Yapılan ihracatın ülkelere göre dağılımı incelendiğinde ise Rusya ve Irak’ın 142’şer bin ton ile birinci sırada yer aldığı görülüyor.

Yapılan İhracatın Ülkelere Göre Dağılımı İncelendiğinde Rusya ve Irak İlk Sıradaİhracatta Rusya ve Irak’ı 53 bin ton ile Ukrayna izlerken, 38 bin ton ile Suudi Arabistan ve 27 bin ton ile Romanya izliyor. Ayrıca Rusya, en fazla yaş meyve-sebze ihracatı yapılan ülkelerde de en baş sırada yer alıyordu. Başkan Kemal Kaçmaz, Avrupa’ya ihracatta artış gözlendiğini de vurguladı. Bu artışı ise Türkiye’deki narenciye üreticisi ve ihracatçısının artık dünya standartlarında üretim ile ambalaj yapabildiğinin en önemli kanıtı olarak gösterdi.

Bunlarla birlikte Kaçmaz, sadece Avrupa’ya değil uzak ülkelere de açılmayı hedeflediklerini açıkladı. Ardından, “Hedef ülkelerimiz var. Oralara da ihracatı artırmak istiyoruz. Önümüzdeki sezon Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere uzak ülkelere açılmak istiyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bakanlıklarımız da gerekli çalışmaları yapıyor. Ülkeler arasında görüşmeler yapılıyor.” dedi.

Bürokratik engellerin aşıldığı takdirde diğer ülkelere gerçekleştirilecek ihracat ile narenciye sektörünün büyük ilerleme kaydedeceğini aktardı. Diğer bir yandan önceki gün, TZOB tarafından Ramazan ayında en çok fiyat artışının limonda meydana geldiği açıklanmıştı. Ramazan ayı boyunca hem markette hem de üreticide fiyatı en çok artan ürün limon olarak belirlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum