Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatı 2019 Sonunda Rekor Yakalayabilir

Türkiye'nin 2019 yılı Ocak-Eylül dönemindeki mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı yıllık bazda %10 artarak 3 milyar 995 milyon 921 bin dolara çıktı.
Türkiye’nin Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatı 2019 Sonunda Rekor Yakalayabilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Uludağ İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen verilerden elde edilen bilgiye göre 2019 yılının Ocak-Ağustos dönemi arasındaki mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %10 arttı ve rakam 3 milyar 995 milyon 921 bin dolar olarak kaydedildi.

Yılın ilk 9 ayında ihracatta yakalanan bu ivmeyle birlikte rakamın 4 milyar dolar sınırına dayanması, 2019 sonu için yeni bir rekorun kırılabileceğine ilişkin beklenti oluşturdu.

Yıl Sonunda Yeni Bir Rekor KırılabilirMobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 2018 yılını bir önceki yıla kıyasla %12,8 oranında artış ile 5 milyar 14 milyon 613 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşmış ve böylelikle tüm zamanların rekorunu kırarak önemli bir başarı elde etmişti.

Öte yandan İstanbul, Kayseri ve Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretimi yapılan mobilya ve orman ürünleri, dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç ediliyor. Bu yılın 9 aylık döneminde 207 ülke, serbest ve özerk bölgeye ihracat yapıldığı kaydedildi.

Yakalanan başarı ise mobilya sanayicisini yeni bir rekor için umutlandırdı. Eğer sektör bu yılın son 3 ayını da aynı şekilde devam ettirebilirse, yeni bir rekora imza atma ihtimali yüksek olacak.

Söz konusu sektör yılın ilk 9 ayında en fazla ihracatı Irak’a yaparken buraya Türkiye’den gerçekleştirilen satım bir önceki yıla göre %22,19 arttı ve rakam 638 milyon 616 bin dolara çıktı.

En Fazla İhracat Irak'a YapıldıSektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında Irak’tan hemen sonra İran gelirken, buraya yapılan dışa satım tutarı 216 milyon 553 bin dolar olarak kaydedildi. Buraya gerçekleştirilen ihracat bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %22,38 oranında arttı. İhracatta üçüncü sırada bulunan İsrail’de ise %22,11 oranında artış görüldü.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün başta gelen pazarlarından olan İngiltere’ye ihracatın %6,06 oranında azalması şaşırttı. Söz konusu rakamı 222 milyon 877 bin dolar seviyesinden 209 milyon 383 bin dolara indi. Türkiye, aynı dönemde ABD’ye olan ihracatını %55 oranında artırarak 66 milyon 541 bin dolar seviyesinden 103 milyon 393 bin dolara çıkardı.

Söz konusu dönemde Libya’ya gerçekleştirilen ihracat da %45 arttı ve 117 milyon 466 bin dolar seviyesinden 170 milyon 951 bin dolara fırladı. Yılın 9 aylık döneminde Almanya, Gürcistan ve Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracatın 100 milyon doları aşkın olduğu tespit edildi.

Konuyla ilgili konuşan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, son 15 yıl içinde Türk mobilya sektörünün ciddi bir büyüme trendi yakaladığını dile getirdi. 2019 yılı için rekor inancının tam olduğunu açıklayan Ayhan, 2023 yılı için 10 milyar dolar tutarında ihracat hedefi belirlediklerini ve bunun gerçek olması için gereken tüm çabanın gösterileceğini açıkladı.

Türk mobilya sektörünün dünya çapında ürün satabilme yetisine sahip olduğuna işaret ederken, İnegöl bölgesinin bu konuda lider olduğunu söyledi. Şu an İnegöl’ün dünyanın 170 farklı ülkesine mobilya satışı gerçekleştirdiğini açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum