Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Mobil Hat Kullananların Sayısı 80 Milyona Dayandı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre mobil operatörlerdeki toplam abone sayısı 80 milyona kadar dayandı.
Türkiye’de Mobil Hat Kullananların Sayısı 80 Milyona Dayandı!

Gelişen teknoloji ile mobil operatörlerdeki kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yıln ikinci çeyreğinden elde edilen veriler ışığında haberleşme sektörüne dair önemli bir rapor hazırladı. Raporda Türkiye’deki haberleşme sektöründe yaşanan büyüme gözler önüne serildi.

Raporun en dikkat çeken noktası ise Türkiye’deki mobil operatörlerdeki toplam abone sayısı oldu. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Cahit Turhan ise BTK’nın hazırladığı rapor ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turhan açıklamasında, geçtiğimiz yıl itibari ile 77.8 milyon abone olduğunu ifade ederken. 2018 yılının ikinci çeyrek sonu itibari ile 79.5 milyon aboneye ulaşıldığını ifade etti.

Mobil Abone Sayısı Ülke Nüfusuna Ulaştı

Mobil Abone Sayısı Ülke Nüfusuna Ulaştı

Açıklanan verilere bakıldığında mobil abone sayısının ülke nüfusu ile aynı seviyeye geldiği görülüyor. Türkiye nüfusu 80 milyona ulaştığını düşünecek olursak, haberleşme sektöründe bulunan abone sayısı oldukça yüksek oranda ulaştı. BTK’nın raporuna göre sabit abone sayısının ise 11.5 milyonda kaldığı ortaya çıktı.

Bakan Turhan açıklamasında 4.5G hizmetine de değinerek, toplanda 68 milyon aboneye ulaşıldığını ifade etti. Hem hat olarak hem de telefon olarak 4.5G hizmetini alabilen kullanıcı sayısı ise 37 milyona kadar ulaşmış durumda.

Türkiye Mobil Görüşmede Avrupa Birincisi

Türkiye Mobil Görüşmede Avrupa Birincisi

Bakan Turhan, Türkiye’nin aylık ortalama 453 dakika mobil görüşme ile Avrupa ülkeleri arasında birinci konumda olduğunu belirtti. Bakan ayrıca geniş bant abone sayısının 71.8 milyona ulaştığı Türkiye’de, bu abonelerin 59.1 milyonunun mobil aboneler olduğunu ifade etti.

Açıklanan veriler Türkiye’deki hem mobil abone sayısının hem de mobil internet kullanımında belirgin artış olduğunu ortaya koydu. Mobil internet kullanımının aylık bazda 4.2 GB’a ulaşırken, 4.5G aboneleri için 6.8 GB’a kadar ulaştığı belirtiliyor. Sabit internet kullanımına baktığımızda ise 91.3 GB gibi büyük bir kullanım oranı görülmekte. 4.5G ile sabit internet hatları arasında bu denli bir uçurumun sebebi ise mobil operatörlerin uyguladığı internet kotaları gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum