Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Meyve Suyu İhracatı 2020’de 300 Milyon Dolarlık Döviz Girdisi Hedefliyor

Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) verilerine göre Türkiye 2020 yılında 300 milyon dolarlık meyve suyu ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Türkiye’nin Meyve Suyu İhracatı 2020’de 300 Milyon Dolarlık Döviz Girdisi Hedefliyor

Türkiye’den halihazırda 150 farklı ülkeye meyve suyu ihracatı gerçekleştiriliyor. Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) verilerinden edinilen bilgiye göre, ülkemiz bu dışa satımdan 2019 yılının Ocak-Ekim dönemi boyunca 220 milyon dolarlık gelir elde etti. Gelir rakamlarının 2018 yılının aynı dönemine kıyasla yatay seyrettiği gözlendi.

ABD, Türkiye’nin en fazla meyve suyu ihracatı gerçekleştirdiği ülke olarak adını ilk sıraya yazdırırken, bu ülkeye 2019’un aynı dönemine kıyasla %50 daha fazla meyve suyu ihracatı yapıldı.

En Fazla Meyve Suyu İhracatı ABD'yeBu artışla birlikte bahsedilen dönemde ABD’ye ihraç edilen meyve suyundan sağlanan gelir 50 milyon dolar seviyesinden 75 milyon dolara yükseldi. En fazla ihracatın yapıldığı ülkeler sıralamasında ABD’nin ardından 28 milyon dolar ile Hollanda geldi. Üçüncü sırada ise 13 milyon dolarla İtalya yer aldı.

Güney Kore, söz konusu dönemde Türkiye’den ithal ettiği meyve suyu miktarını en fazla artıran ülke olarak kayıtlara geçti. 4,5 milyon dolar olan gelirini 11,5 milyon dolara yükselten ülke, artış yönünden diğer ülkeleri geride bıraktı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, meyve suyunun Türkiye’nin katma değerli ihracatına ciddi anlamda katkı sağlayan bir ürün olduğundan söz etti.

Meyve Suyu Türkiye'nin Katma Değerli İhracatına Katkı SağlıyorUçak, açıklamaları sırasında ürünlerin satışının ham hali yerine katma değerli olarak gerçekleştirilmesinin Türkiye’nin ihracat hedefleri arasında bulunduğunun altını çizdi. Türkiye’nin dünyanın meyve suyu ihracatını karşılaması açısından önemli bir yeri olduğunu belirtti.

Meyve suyu grubunda en fazla ihraç edilenin elma, üzüm ve ananas suyu ile konsantresi olduğunu bildirdi. Özellikle son yıllarda domates suyu ihracatının da ivme kazandığını ekledi. Uçak, Türkiye’den Kuzey Makedonya başta olmak üzere Balkan ülkelerine meyve suyu ihracatı için görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Uzak Doğu pazarının tıpkı yaş meyve sebze ihracatında olduğu gibi meyve suyu ihracatında da oldukça önemli olduğunu açıklayan Uçak, 2019 yılı meyve suyu ihracatının 250 milyon dolar ile kapatılacağını öngördü. Bu rakamın 2020’de ise 300 milyon dolara ulaşacağını ifade etti.

Meyve suyu reklamlarında başta havayollarının önemli bir rolü olduğuna işaret eden Uçak, buna örnek olarak Türk Hava Yolları’nı (THY) gösterdi. Bu firmanın uçuş esnasında yolcularına ikram ettiği meyve suları sayesinde insanlarda marka ve tat alışkanlığı oluşturulduğuna dikkat çekti. Ardından meyve suyu üreticileri ile EİB olarak sürekli iletişim halinde olduklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum