Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin “Çılgın Projelerinin” Maliyeti 130 Ülkenin Milli Gelirini Solladı!

Türkiye, mega ya da “çılgın” projeler cenneti haline gelmeye devam ediyor! Fakat farklı alanlara yapılan bu yatırımların maliyetinin, 130 ülkenin milli gelirini aştığı belirtiliyor!
Türkiye’nin “Çılgın Projelerinin” Maliyeti 130 Ülkenin Milli Gelirini Solladı!

Ulaşım, altyapı, enerji ve savunma alanlarında yapılan mega projeler hız kesmeden devam ediyor. Mega ya da çılgın proje açıklamaların art arda geldiği bugünlerde, gerçekleştirilen bu yatırımlar özellikle de ayrılan bütçelerle fazlasıyla dikkat çekiyorlar.

Kimileri bu mega projelerin maliyetlerini eleştirirken, kimileri ise bu yatırımların gerekli olduğunu savunuyorlar. Fakat medya takibinin önemli kuruluşlarından Ajans Press ve ITS Medya tarafından hazırlanan rapor, bu projelere harcanan paraların, tamı tamına 130 ülkenin milli gelirini aştığını gözler önüne seriyor.

Mega Projeler Hakkında 7 Yılda 27 Bin İçerik Hazırlandı!

Mega Projeler Hakkında 7 Yılda 27 Bin İçerik Hazırlandı!Dur durak bilmeyen mega projeler, hemen hemen her yıl ülkenin gündem maddeleri haline geldiler. Üzerlerine çokça konuşuldu ve birçok içerik üretildi. Ajans Press ve ITS Medya’nın yapmış olduğu incelemeler doğrultusunda son 7 yıl içerisinde mega projeler hakkında tamı tamına 27 bin 478 adet haber içeriği yayınlandı.

Çılgın Projelerin Toplam Maliyeti 138 Milyar Dolar!

Çılgın Projelerin Toplam Maliyeti 138 Milyar Dolar!Türkiye’de gerçekleştirilen ya da geliştirilme sürecinde olan mega projeler, toplam maliyetleriyle 130 ülkenin milli gelirini solladılar. Halihazırda 17,6 milyar Euro maliyetiyle, dünyanın en pahalısı seçilen İstanbul 3. Havalimanı bile tek başına birçok ülkenin milli geliriyle boy ölçüşebiliyor. Macaristan, Lüksemburg, Bulgaristan ve Slovenya gibi ülkelerin milli gelirleriyle yarışan bu çılgın projelerin toplam maliyetlerinin ise 138 milyar dolar civarında olduğu ileri sürülüyor. Fakat bu projelerin maliyeti sadece devlet tarafından değil özel girişimciler tarafından da karşılanıyor.

En Çok Konuşulan Mega Projeler!

En Çok Konuşulan Mega Projeler!Binlerce içeriğe konu olan çılgın projelerin medyada en çok konuşulanının, son 3 yılda 32 bin 326 habere konu olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğu belirtiliyor. 25 bin 714 haber ile hızlı tren projeleri ikinci olurken, Üçüncü Havalimanı 19 bin 94 haber ile üçüncülük koltuğuna oturuyor.

İlk üçün ardından ise sırasıyla; 10 bin 216 içerikle Marmaray, 9 bin 442 ile Avrasya Tüneli, 8 bin 119 haber ile Akkuyu Nükleer Santrali, 4 bin 450 içerikle Osmangazi Köprüsü, 3 bin 275 ile Kanal İstanbul ve 3 bin 180 habere konu alan Çanakkale 1915 Köprüsü en çok medyada konuşulan mega projeler oluyorlar.  

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum