Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Marka Değerinde 24. Oldu!

Brand Finance tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye marka değerini geçen seneye göre %20 artırarak, dünyanın 24. ülkesi oldu. Raporda yer alan diğer ayrıntılar haberimizde...
Türkiye Marka Değerinde 24. Oldu!

Uluslararası marka derecelendirme kuruluşu Brand Finance, ülkelerin marka değerlerinin belirlendiği Nation Brands 2017 raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye marka değerini geçen yıla göre %20 artırarak, dünya ülkeleri arasında 24. sıraya yükseldi.

Yayınlanan rapora göre, marka değerinde dünyanın en iyi ülkesi 21 trilyon 55 milyar dolar ile ABD oldu.

10 trilyon 209 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci sırada yer alan Çin, geçen seneye göre %44 artış gösterdi. Çin’i 4 trilyon 21 milyar dolarlık marka değeriyle Almanya izliyor. Türkiye ise 570 milyar dolarlık marka değeriyle, bu yıl dünyanın en değerli 24. ülke markası oldu. Türkiye geçen yıl listenin 26. sırasında yer alıyordu.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, geçen yıla göre en iyi performans gösteren ikinci ülke olmasına rağmen listenin sonunda yer bulabildi.

En iyi performans gösteren ülke %83 marka değeri artışıyla İzlanda olurken, onu %57 artışla Güney Kıbrıs Rum Kesimi izledi. Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, bu raporun hazırlanırken ham madde, imalat ve hizmet sektörlerinin ayrı ayrı hesaba katıldığını söyledi. Ülkelerin markalaşmasındaki farkındalığı artırmayı amaçladıklarını söyleyen İlgüner, üretilen ürün ve hizmetlerle ülke markasına katkıda bulunarak ülkelerin itibarının artırılmasını istediklerini bildirdi.

Türkiye’nin belirlenen ihracat hedefine ulaşmak için tasarım, inovasyon ve markalaşmaya yatırım yaptığı söylendi.

Muhterem İlgüner yaptığı açıklamada; söz konusu çalışmaya dahil edilen ülkelerin, yatırımlar, ürün ve hizmetler kategorisinde ayrı ayrı diğer ülkelerle karşılaştırıldığını söyledi. Puanlamanın 100 üzerinden yapıldığını belirten İlgüner sözlerine; “Bu çalışma dikkate alınarak Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ortalamalarına erişmesi, hatta göstergelerini daha da iyileştirerek ortalamaların üzerine çıkması umut edilmelidir. Böylece Türkiye markası listenin üst sıralarına doğru yükselecektir.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum