Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülecek mi?

Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülecek mi?

Bilindiği üzere, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin yurt içi piyasalara etkisi bir hayli sert oldu. TSK bünyesinde yuvalanan bir grup FETÖ mensubunun girişimi sonrası birçok vatandaş hayatını kaybederken, devletin önemli kurumları saldırıların hedefi haline gelmişti. Darbe girişiminin yurt içi piyasalara yansıması ise bir hayli sert olmuştu. Borsa İstanbul kritik seviyelere kadar gerilerken Türk lirası, dolar karşısında rekor seviyeye gerilemişti. Darbe girişiminin Türk lirasına yönelik etkilerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca darbe girişimi sonrası Türk ekonomisini etkileyen diğer gelişmeler ise; Borsa İstanbul’da yaşanan gözaltı kararları, havacılık hisselerinde görülen düşüşler ve S&P’nin kredi indirimi olmuştu. Hatırlanacağı üzere S&P, aldığı radikal kararla Türkiye’nin kredi notunu, BB+’dan BB’ye indirmişti. Darbe girişiminin Türkiye ekonomisine yönelik tüm etkilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından yurt içi piyasalarda hareketli günler yaşanıyor. Rusya ile yeniden ekonomik işbirliğine gidilmesi, piyasalara pozitif yönde yansıdı. Ancak bugünlerde piyasaların en çok merak ettiği konu ise Türkiye’nin kredi notunun düşürülüp düşürülmeyeceği. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin kredi notu beklentisi ve yabancı yatırımcılarla yapılacak görüşmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Notumuzun düşürülmesini beklemiyorum”

Şimşek açıklamalarının ilk bölümünde Türkiye’nin kredi notuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şimşek yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notuna yönelik bir endişe duymadığını söyledi. Ancak darbe girişimi yapılmış bir ülkenin kredi notunun düşürülmesinin olağanüstü olmayacağını belirten Şimşek, Türkiye’nin özeline bakıldığında ise böyle bir durumun haksızlık olacağını dile getirdi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının objektif bir şekilde işini yapmaya çalıştıklarına inandığını belirten Şimşek, kredi notunun bu aşamada düşürülmemesi gerektiğini vurguladı. Kredi notunun düşürülmesi halinde ise Şimşek, notun hemen artırılması adına gereken çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

“Batılı yatırımcılarla buluşacağız”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Şimşek, yatırımcılarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından, yaklaşık 2000 yatırımcıyla bir araya gelerek önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Şimşek, gerekli görüşmelerin hız kesmeden devam edeceğini ve Türkiye’ye yatırımların kesilmemesi gerektiğini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Eylül ayının büyük bir bölümünde batılı yatırımcılarla bir araya geleceğini belirten Şimşek, Türkiye’ye olan fon akışını ve yatırımlarını sürdürme çabasında olacaklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum