Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, Kot Kumaş ve Giysi İhracatında Dünya Dördüncüsü Seçildi

Türkiye, kumaş ve giysi sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Bu başarısıyla hem kot hem de kot giyside dünyada en başarılılar arasında olmaya doğru ilerliyor.
Türkiye, Kot Kumaş ve Giysi İhracatında Dünya Dördüncüsü Seçildi

Modası hiç geçmeyen bir kumaş türü olarak kot, dünya genelinde her yaş grubu tarafından ilgi görüyor ve sıkça tercih ediliyor. Üretimiyle birlikte tüketimi de sürekli büyümeye devam ediyor. Bu etkilerle de dünyanın toplam kot kumaş ihracat rakamı 4 milyar 910 milyon dolara dayandı.

Kot pazarının dünya çapında kaydettiği ivme, pek çok üreticiyi bu alanda ciddi yatırımlar yapmaya yönlendirdi. Türkiye’ye gerçekleştirilen çok sayıdaki fuar ve etkinlikler komşu ülkelerle buluşma fırsatı sağlıyor. Kot sektöründe hedeflerini güçlendiren üreticiler, dünya pazar payını genişletebilmek amacıyla 38. Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı’nda bir araya gelecek.

Türkiye, 2018 yılında 341 milyon dolarlık kot kumaş ihracatı gerçekleştirirken, yine aynı dönemdeki kot giysi ihracat tutarı ise 1 milyar 666 milyon dolarda ölçüldü. Böylelikle ülkemiz, 2018 yılından itibaren kumaş ve giyside en fazla ürün ihraç eden ülkeler arasında adını dördüncü sıraya yazdırdı.

Türkiye'nin Kot Kumaş ve Giysi İhracatı ArttıKot kumaş sektöründe Türkiye’nin dünya pazar payı %7 seviyesinde bulunurken, kot hazır giyimdeki pazar payı ise %4,5 seviyesinde bulunuyor. Ayrıca ülkemiz hem kot kumaş hem de kot giyim ihracatında dünya dördüncüsü olarak biliniyor.

Tunus, Türkiye’nin kot kumaş ihracatında 54 milyon dolarlık tutarla ilk sırada yer alıyor. Kot giysi ihracatında ise Almanya, 299 milyon dolarlık tutarla ilk sırada yer alan ülke olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin kot ihraçettiği ilk beş ülke göz önüne alındığında, başarının ileri seviyelerde olduğu dikkat çekiyor.

Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı Direktörü Hatice Dinçer, ihracatta yakalanan bu rakamların ekonomiye güven sağladığını ifade etti.

İhracattaki Rakamlar Ekonomiye Güven SağlıyorTürk kot kumaşının özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edileceğini aktaran Dinçer, şu an elde edilen başarılı ihracat rakamlarından memnun olduğunu belirtti. Son 10 yıl içinde Türkiye’nin kot pantolon ihracatının %160 oranında artış kaydettiğini ve bu nedenle de dokuma sektöründe öncü konumuna geldiğini açıkladı. Dinçer, 8-11 Ocak 2021 dönemlerinde CBME Türkiye’de yapılacak olan uluslararası ticari anlaşmaları duyurdu. Bu sayede Türk kot sektörünün daha iyi seviyelere geleceğini öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum