Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Konut Fiyatlarındaki Pahalılıkta Yine Dünya Birincisi!

Konut fiyat artışında birinciliği elden bırakmayan Türkiye, konut sektöründeki pahalılığıyla 58 ülke arasında ilk sırada yerini almaya devam etti.
Türkiye Konut Fiyatlarındaki Pahalılıkta Yine Dünya Birincisi!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı verilerde konut satışları yıllık düşüşü sürdürürken, sektördeki fiyat artışlarına ilişkin Türkiye’nin adı küresel verilerde de geçti. Dünya genelindeki konut fiyat artışları ele alındığında Türkiye, en pahalı sektöre sahip ülke oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın üye olduğu Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verilerine göre 2022’nin son çeyreği itibarıyla 58 ülke arasından Türkiye konut satışlarında reel artışıyla birinci oldu.

58 ülke arasında 43 ülkede reel konut fiyatları geçen yılın sonunda düşerken, Türkiye’deki yıllık artış yüzde 51, nominal artış ise yüzde 168 oldu.

Türkiye’yi, yüzde 11 artışla İsrail izledi. Üçüncü sırada ise yüzde 9,9 artışla İzlanda geldi. Rusya’daki fiyat artışı yüzde 9,7 ve Sırbistan’da yüzde 7 oldu.

Almanya’da Konut Fiyatları Ucuzlamaya Başladı

BIS verilerine göre geçen yılın son çeyreği itibarıyla konut fiyatlarında derin bir nefes alan ülke Almanya oldu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde konut fiyatları reel olarak yıllık yüzde 12,1 düşüş gösterdi.

Almanya’yı takip eden İtalya’da yüzde 8, Fransa’da yüzde 1,2 ve İngiltere’de yüzde 0,7 azalma kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.