Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Konut Fiyatları Artışında Lider Ülke

Türkiye Konut Fiyatları Artışında Lider Ülke

Global gayrimenkul şirketi olan Knight Frank, 2015 yılı için hazırladığı raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde %18.9 artışla konut fiyatlarının en çok arttığı ülke oldu. Satın alma paritesi ile ağırlıklandırılmış Global Konut Fiyat Endeksi’ni oluşturmak için 55 ülke ele alındı. Bu ülkelerin 45 tanesinde, Eylül’de sona eren 12 ay boyunca artış görüldü. Türkiye ise bu 45 ülke arasında başı çekiyor.

Türkiye’deki konut fiyatları son üç ayda %5.1, son altı ayda %10.5, son bir yılda ise %18.9 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki artış hızında Hong Kong, Yeni Zelanda ve Avustralya Türkiye’yi takip eden ülkeler olurken; Avrupa’da konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke İsveç oldu. Yayımlanan raporda İsveç’teki artış oranının %11.1, Almanya’da %4.7, İngiltere’de %3.7 ve ABD’de %4.9 olduğu belirtildi. Japonya, Ukrayna, Fransa, Çin, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde ise konut fiyatlarında düşüş oldu.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ait Konut Fiyat Endeksi’ne göre; metrekare başına konut fiyatları geçen yılın aynı döneminde 1.459,73 TL/metrekare olurken, bu yıl 1.706,33 TL/metrekare olarak bildirildi.

Bu endeks hazırlanırken de Türkiye genelinde 45 ilin konut değerlendirme raporları analiz edildi. Buna göre üç büyük ilin konut fiyatlarındaki artışlar aylık bazda incelendiğinde şu sonuçlar ortaya çıktı; Eylül ayında bir önceki aya göre İstanbul’da %2.57, Ankara’da %0.61, İzmir’de ise %0.35 oranında artış oldu.

Konut fiyatlarındaki bu artışta elbette kira bedellerinin de etkisi büyük. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya şehirleri ele alınarak yapılan araştırmaya göre kira ortalaması metrekare başına 24 TL civarında. Konutların satış fiyatlarının ortalamasına da bakacak olursak; İstanbul’da satılık konutların fiyatları metrekare başına 3462 TL, Ankara’da 1563 TL, İzmir’de 2038 TL, Antalya’da 1563 TL ve son olarak Bursa’da 1340 TL olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum