Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kiraz Üretiminde Dünya Birincisi olan Türkiye’nin Bu Yılki İhracat Hedefi 200 Milyon Dolar

Kiraz üretiminde dünyada ilk sırada yer alan Türkiye, verimi ve kaliteyi artırarak bu yılki kiraz ihracatından 200 milyon dolar elde etmeyi planlıyor.
Kiraz Üretiminde Dünya Birincisi olan Türkiye’nin Bu Yılki İhracat Hedefi 200 Milyon Dolar
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, 2018 sonu itibarıyla 600 bin ton ile dünya kiraz üretiminde birinci sıradaki konumunu koruyor. İhracatta ise dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz. 2019 yılında mevcut pazarlara ek olarak yeni pazarlara girmeyi hedefleyen sektör temsilcileri, kiraz ihracatında 200 milyon dolar hedefi koyduklarını bildirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Kiraz Üreticileri ve İhracatçıları Sektörel Değerlendirme Toplantısı’nın ikincisini düzenledi.

İlki İzmir Kemalpaşa’da yapılan toplantının ikincisi Afyonkarahisar Sultandağı’nda düzenlendi. Toplantıya; Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Bornova Zirai Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Mehmet Fatih Tolga, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen ve Ziraat Yüksek Mühendisi Hüseyin Gültekin gibi isimler katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden de yetkili kişilerin yer aldığı toplantıda sektörün geleceğine ilişkin konular ele alındı.

EİB Başkanı Hayrettin Uçak, Uzakdoğu gibi yeni pazarlara girebilmek için ihracata uygun kalitede ürün yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Görev süreleri boyunca tüm kiraz üreticilerinin ayaklarına kadar gittiklerini belirten Uçak, diğer sebze ve meyve üretimini artırmak için de gerekli çalışmaları sürdürdüklerini anlattı. Üretici ve ihracatçının birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini, fakat ihracat yönelik kalitede ürün yetiştirmenin ihracatı artıracağını sözlerine ekledi.

“Üretici, tüccar, ihracatçı, sektörün tüm paydaşları aynı gemideyiz. “ şeklinde konuşan Uçak, mevcut pazarlarımıza yenilerini eklememiz gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar Türkiye’nin kiraz üretiminde 45-50 bin tonluk payla beşinci sırada yer alıyor.

Almanya’nın, Türkiye’nin kiraz ihracatında 84,4 milyon dolarlık payla birinci sırada olduğunu hatırlayan EİB Başkanı, onu 31,4 milyon dolarlık ihracatla Rusya’nın, 8 milyon dolarla Norveç’in izlediğini bildirdi.

Zirai Karantina Anlaşması’ndaki prosedürler tamamlanması halinde, Çin’in de kiraz ihracatında büyük bir Pazar haline geleceğini ekledi. Hava şartlarında beklenmedik bir durum olmadığı sürece kiraz haşatının iyi gelmesini beklediklerini, 2019 yılı ihracat hedefinin ise 200 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin yıllık kiraz üretimi son verilere göre 600 bin yona ulaşmış durumda.

2017 yılında kiraz ihracatının 59 bin 806 ton karşılığı 159 milyon dolar, 2018 yılında ise 76 bin 100 ton karşılığı 162 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi. Geçtiğimiz yılki 600 bin tonluk üretimde en büyük pay 55 bin 657 ton ile Isparta’ya ait. Bu ilimizi 55 bin 426 ton ile Konya, 46 bin 648 ton ile Manisa, 46 bin 574 ton ile İzmir ve 40 bin 387 ton ile Afyonkarahisar izledi.

Rusya’ya Domates İhracatı Geçen Yılın İlk Çeyreğine Göre %411 Oranında Arttı
İlgili Haber
Rusya’ya Domates İhracatı Geçen Yılın İlk Çeyreğine Göre %411 Oranında Arttı
Haberi Görüntüle »

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, ülkemizin kiraz ihracatının %35’inin Afyon’dan karşılandığını, üretimi artırıp kazancı en yüksek seviyeye getirerek, ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarını aktardı. Toplantıya katılan ziraat mühendisleri ise verimi ve kaliteyi artırmanın en önemli kuralının ilaçları zamanında yapmak ve zararlılarla mücadele etmek olduğunu açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar