Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Kendi Ödeme Yöntemini Başlatıyor

Türkiye Kendi Ödeme Yöntemini Başlatıyor

Banka ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yazan MasterCard ve Visa ifadeleri ödeme sistemini belirtir. İşte bu alanda artık bir Türk markası yer alacak. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak olan TROY, Türkiye Ödeme Sistemi’ni ifade ediyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından hayata geçirilecek olan bu sistemin MasterCard ve Visa’ya rakip olması bekleniyor. TROY’un Türkiye’de bulunan 164 milyon kredi kartında kullanılması hedefleniyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, kendi ödeme yöntemlerini yaratmanın artık zamanı geldiğini belirtti. Canko; Türkiye’de 106 milyon banka kartı, 58 milyon kredi kartı ve 2.4 milyon POS cihazı bulunduğunu söyledi. Yıllık kartlı işlem tutarının ise 400 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Farklı ülkelere yerel düzeyde bakıldığında, alternatif ödeme yöntemlerinin bulunduğunu söyleyen Soner Canko, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler bu uygulamayı gerçekleştirdi. Brezilya, Çin ve Rusya gibi ülkeler ise çalışmalar yapıyor. Bu da ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. ‘Ben buna katılmayacağım, bu işte yokum’ diyen banka olmadı,” dedi.

TROY’un işleyiş stratejisi hakkında da bilgi veren Canko; Türkiye’de gerçekleşen işlemlerin %60’ının nakit, %40’ının kartlarla yapıldığını söyledi. Bu doğrultuda %60’lık nakit kısma cephane kazandırmak amacıyla TROY’u başlattıklarını belirtti.

1 Nisan 2016’da başlatacakları bu sistemle yıkıcı değil yapıcı rekabet ortamı yaratmak istediklerini belirten Canko, Türkiye’nin en büyük ödeme yöntemlerinden biri olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

TROY hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak adına birkaç önemli bilgiye de haberimizde yer vermek istiyoruz. Öncelikle akla ilk gelen soru, TROY’un yurt dışında kullanılıp kullanılmayacağı olmalı. Eğer bankalar uluslararası altyapı konusunda anlaşma sağlarsa, yurt dışında da alışveriş yapılabilecek. Tıpkı diğer ödeme yöntemi sistemlerinde olduğu gibi, internet üzerinden alışveriş yapma imkanı olacak. Türkiye’deki hemen her bankanın kullanması beklenen yöntemde, kredi kartlarının aylık aidat ücretlerini ise yine bankaların kendileri belirleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum