Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’den Katar’a Yapılan İhracatta Rekor Artış!

Yılın ilk sekiz ayında, Türkiye'den Katar'a yapılan ihracat, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %93 artışla 636 milyon dolara çıktı.
Türkiye’den Katar’a Yapılan İhracatta Rekor Artış!

Bu yılın Ocak ve Ağustos ayları arasını kapsana dönemde, Türkiye’den Katar’a yapılan ihracat %93 artışla 636 milyon dolara yükseldi. Ege İhracatçı Birlikleri‘nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının aynı döneminde yapılan ihracat 330 milyon dolar civarındaydı. Demir ve diğer metaller en fazla ihracat yapılan ürünler olurken, iki ülke arasında yakın zamanda imzalanan anlaşmanın bu artışta payı olduğu ifade edildi.

Katar’a yapılan ihracatta demir ve demir dışı metaller sektörü 118 milyon dolar ile en büyük payı kapladı.

Bu sektörü 75’er milyon dolarlık ihracat ile elektrik-elektronik ve kimya sektörü takip ederken, hazır giyim ve konfeksiyonda 45 milyon dolarlık dış satım gerçekleşti. Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında ticaret engellerini ortadan kaldıran serbest ticaret anlaşmasının, Katar’da düzenlenecek olan Uluslararası Ürün Fuarı öncesinde imzalanmasının zamanlama açısından çok iyi olduğu belirtildi.

Türkiye ile Katar arasında imzalanan para takas anlaşması, yerel para üzerinden ticareti kolaylaştıracak.

Eskinazi, bu kararın yerel para üzerinden ticareti kolaylaştıracağını, Türk ihracatçıların Katar Uluslararası Ürün Fuarı’na katılarak veya ülkeye yoğunlaşarak bu durumu bir fırsata dönüştürebileceklerini söyledi. 8-10 Ekim 2018 tarihinde, Doha Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Uluslararası Ürün Fuarı’na; Cezayir, Türkiye, Azerbaycan, Irak, Fas, Kuveyt, Umman, Tacikistan, Pakistan ve Tunus’un davet edildiği öğrenildi.

Türkiye ve Katar arasında imzalanan 15 milyar dolarlık anlaşmanın, cari açığı daraltması hedefleniyor.

İki ülke arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması, Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Muhammed bin Cassim el-Sani tarafından Ankara’da imzalandı. Mal ve hizmet ticaretinde kapsamlı serbestleşmeyi amaçlayan anlaşmanın, Türkiye’nin cari açığını daraltması hedefleniyor. Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, iki ülke arasında bir ticaret köprüsü kurulacağını ve yatırımların devam edeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum