Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Kasaplar Federasyonu Açıkladı: Önümüzdeki 1-2 Ayda Kırmızı Ete Zam Yapılmayacak

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, önümüzdeki 1-2 ay içinde kırmızı ete zam yapılmasının söz konusu olmadığını açıklayarak bu yöndeki söylemleri noktaladı.
Türkiye Kasaplar Federasyonu Açıkladı: Önümüzdeki 1-2 Ayda Kırmızı Ete Zam Yapılmayacak

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, bir süredir gündemde olan kırmızı ete zam geleceği yönündeki iddialara son noktayı koydu. Bu tarz asılsız söylemlerin sektörü zarara uğrattığını belirten Yardımcı, önümüzdeki 1-2 ay içinde kırmızı ete zamın söz konusu olmadığını duyurdu.

Kırmızı ete %20 oranında zam geleceğine yönelik haberleri “spekülatörlük” olarak tanımlayan Yardımcı, yakın zamandaki Kurban Bayramı dolayısıyla şu anda vatandaşların buzdolabında halihazırda kırmızı et bulunduğunu söyledi.

2016 yılında Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısının 14 milyon 800 bin olduğunu anımsatan Yardımcı, bu rakamın 2018’de 17 milyon 42 bin 506’ya çıktığını bildirdi. 2019’un Haziran sonundaki büyükbaş hayvan sayısı 18 milyon 251 bin adet idi.

Büyükbaş Hayvan Sayısı ArtıyorSahip olunan hayvan varlığı sayesinde Türkiye’nin şu anda kırmızı et sıkıntısı çekmediğini belirten Yardımcı, %20 zam yapılacağı yönündeki iddiaların neye dayandırıldığını sorguladı. Gelecek 1-2 ay içinde ete kesinlikle zam yapılmayacağını yineledi.

Ardından, zorlu kış şartlarına bağlı olarak köylerden inen hayvan sayısının az olması nedeniyle 50 kuruş ya da 1 liralık zamların yapılabildiğini ekledi. Geçtiğimiz yıl kilogramı 48 liradan satılan kırmızı etin, bu yıl 50 lira olduğunu hatırlattı.

Açıklamalarını sürdüren Yardımcı, bir süredir basında yer alan ve doğruluk payı olmayan zam iddialarının kırmızı et sektörüne zarar verdiğini vurguladı. Ete %20 oranında zam uygulanması halinde 32 liraya kesilen bir danadaki 1 kilogram et için 6 liralık fiyat farkı olacağını söyleyen Yardımcı, bunun 300 kilogramlık bir hayvan için 1800 lira farka işaret edeceğini açıkladı.

Yardımcı, kırmızı et zammı iddialarının son bulması gerektiğini ifade ederken, vatandaşları bilgi kirliliğinden kurtarmayı amaçladığını bildirdi.

Zam İddiaları Son BulmalıTürkiye’de hayvan yetiştiriciliğinin azalmadığını, sektörün daralmanın aksine daha da genişlediğine dikkat çeken Yardımcı, buzağı ölümlerini azaltmayı amaçlayan faaliyetlerin sektör için oldukça fayda sağladığını dile getirdi. Hayvan ve etin yeteri kadar var olduğunu söylemesinin ardından Türkiye’nin ithalata ihtiyaç duymadığını sözlerine ekledi.

Açıklamalarında sona yaklaşan Yardımcı, 1 yıl içinde kırmızı ete yalnızca 2 TL zam yapıldığına işaret etti. Temel besin maddelerinden olan ette, zam dedikoduları nedeniyle vatandaşı satın alımdan vazgeçiren durumun son bulmasını talep etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum