Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Kamu-Sen 4 Kişilik Ailenin Asgari Geçim Haddini 6859 TL Belirledi!

Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre, Türkiye'de Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin asgari geçim miktarı 6859 TL 47 kuruş olarak belirlenirken, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3388 TL 32 kuruş seviyesinde hesaplandı.
Türkiye Kamu-Sen 4 Kişilik Ailenin Asgari Geçim Haddini 6859 TL Belirledi!

Türkiye Kamu-Sen ya da tam adıyla Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu, 2019 yılının Kasım ayına ilişkin asgari geçim sonuçlarını açıkladı. Buna göre Kasım’da Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 6859 TL 47 kuruş olarak belirlendi. Tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3388 TL 32 kuruş oldu. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 2625 TL 90 kuruş seviyesinde belirlendi.

Kurumun Ar-Ge merkezi tarafından oluşturulan veriler, Kasım ayı için belirlenen 4 kişilik ailenin asgari geçim haddinin bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %0,23 oranında arttığını ortaya koydu. Çalışan tek kişinin açlık sınırında ise Kasım’da bir önceki aya göre %0,06 artış meydana geldi.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşları tarafından belirlenen şekilde sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken harcama tutarı Kasım ayı verilerine göre günlük 50 TL seviyesinde belirlendi.

Sağlıklı Beslenme için Gereken Harcama TutarıVeriler, yine 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının ise toplamda 1504 TL 65 kuruş olduğunu gösterdi. Ayrıca Kasım ayından itibaren aylık kazancı ortalama 4014 TL 14 kuruş olan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması tutarı, maaşının %37,48’ine denk geldi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kurumun yaptığı araştırmaya yönelik yaptığı değerlendirmede Türkiye’de kamu çalışanlarının mücadele etmek durumunda olduğu ekonomik sıkıntılara işaret etti.

2020 yılında kamu çalışanlarına verileceği tahmin edilen 4+4 zammı yeterli bulmadığını açıklayan Kahveci, yeni bütçe programını “kamu çalışanlarının idam fermanı” olarak nitelendirdiklerini hatırlattı. Ardından Türkiye Kamu-Sen’in geçen aya ilişkin yaptığı araştırmanın bunu doğrular nitelikte olduğunu ifade etti.

Kamuda milyonlarca kişinin beklediği “Memur Paketi” konusunda ısrarcı olduklarının ifade eden Kahveci, söz konusu bu paket sayesinde kamu çalışanlarının rahata kavuşacağını söyledi. Paket ile birlikte sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi, yardımcı hizmetliler sınıfının yaşadığı problemlerin giderilmesi, tüm ek ödemelerin emekli maaşında dikkate alınması gibi pek çok önemli konunun ele alınacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum