Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Kalkınma Fonu ile Girişimci ve Sanayiciler Desteklenecek

Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamında atılacak adımlardan bahsederek, özellikle ülkenin kalkınmasına fayda sağlayacak girişimci ve sanayicilerin destekleneceğini söyledi.
Türkiye Kalkınma Fonu ile Girişimci ve Sanayiciler Desteklenecek

Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, Türkiye Kalkınma Fonu’nun çalışmaları hakkında bilgi vererek, ülkenin büyümesine katkı sağlayacak girişimlerin destekleneceğini söyledi.

Kurulacak alt fonlar sayesinde öncelikle büyümek isteyen şirketlere ve girişimcilere destek verileceğini belirtti. İlk aşamada devletten destek alınacağını fakat gerekirse yabancı kurumlara da müracaat edileceğini ekledi.

Türkiye Kalkınma Bankası, Türkiye Kalkınma Fonu ile yüksek teknoloji yatırımları için finansman sağlamayı hedefliyor.

Yüksek Teknoloji Girişimlere FinansmanFonun büyüklüğü hakkında bilgi vermeyen Öztop, ülkemizin kalkınmasına yardımcı olacak her türlü girişime finansman kaynağı olmaya hazırlandıklarını söyledi. Bunun yanında yatırım bankacılığı ürünleri ve sermaye piyasası araçlarının da etkin bir şekilde kullanılmasını hedeflediklerini belirtti.

Bankanın genel müdür yardımcılarının da katıldığı toplantıda faaliyetler hakkında bilgi veren Öztop; ihracatın artırılması, yerlileştirmeye ağırlık verilmesi ve ekonominin büyümesine katkı sağlayacak hedeflere öncelik verildiğini söyledi. Kurulacak alt fonlar vasıtasıyla yeni nesil girişimlere yatırım yapılması ve girişim ekosisteminin geliştirilmesi amaçlanıyor.

2019’un ilk dokuz ayı itibarıyla bankanın aktifleri 18,5 milyar liraya ulaştı.

Bankanın Aktif BüyüklüğüSürdürülebilir kalkınmaya odaklanan banka, Eylül ayı itibarıyla 18,5 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşırken, geçen yılın aynı dönemine göre %12,8’lik büyüme gerçekleştirdi. 2018 sonuna kıyasla ise %17,5 oranında büyüdü. 14,5 milyar liraya ulaşan krediler toplam aktif büyüklüğün %78,3’üne tekabül etti.

Üçüncü çeyrekte brüt takipteki kredilerin toplam kredilere oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,1 puan azalarak %0,8’e geriledi. Sektör ortalamasının üzerine çıkan sermaye yeterlilik oranı %58 artışla %22,4 oldu.

Eylül sonu itibarıyla net faiz geliri yıllık bazda %76,8 oranında artışla 549,2 milyon liraya ulaştı. Söz konusu dönemde faaliyet gelirleri %89,2’lik artışla 603,4 milyon liraya yükseldi. Bankanın 9 aylık karı ise 359,7 milyon lira oldu.

Geçen yılın bankanın faaliyet alanı genişletilerek, yatırım bankacılığı da eklendi.

Yatırım BankacılığıYeni misyon sebebiyle genel merkezin İstanbul’a taşındığını söyleye Öztop, yatırımcıların danışmanlık ve finansman ihtiyacını karşılamak, yapısal dönüşümün ve sermayenin tabana yayılması amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Topluma duyarlı, yenilikçi ve dinamik bankacılık anlayışıyla paydaşlarına değer katmayı asıl hedefleri arasına yerleştirdiklerini söyleyen Öztop, şirketlere sunacakları sermaye desteği, ortaklık ve danışmanlık hizmetlerinden bahsetti. Faaliyetlerini; Kalkınma Bankacılığı, Yatırım Bankacılığı ve Türkiye Kalkınma Fonu olmak üzere üç temel alanda yürüttüklerini anlattı.

Bugüne kadar birçok alandaki girişimlere kredi verdiklerini söyleyerek, “Finanse edilen projelerin seçim kriterlerinden, süreç ve değerlendirme aşamalarına kadar tüm safhalarını büyük bir titizlikle yürütüyor, hem finansörlerimize hem proje yöneticilerine sunulan detaylı raporlamalarla işimizi daha ileriye taşıyoruz. Ana hedefimiz Türkiye’nin 11. Kalkınma Planı çerçevesinde ülke gelişimine katkı sağlayacak, ülkenin ithalatını azaltıp ihracatı artıracak her sektöre destek olmak.” dedi.

Şirketlerin hem yurt içinde hem de dışında fon kaynaklarına ulaşmaları konusunda öncü kurum olmaları hedefleniyor.

Kalkınma BankasıHedefleri arasında sermaye piyasalarını derinleştirme, yenilikçi ürün geliştirme ve yatırımcı sayısının zenginleştirilmesinin yer aldığını belirtti. Amaçları doğrultusunda kurulan Varlık Finansman Fonu ile 2018 yılının Aralık ayında, 2019’un ilk çeyreğinde olmak üzere toplamda 4,15 milyar lira varlığa dayalı menkul kıymeti ihracı yaptıklarını açıkladı.

Kalkınma fonunun ağırlıklı olarak girişimcileri ve sanayicileri destekleyeceğini söyledi. Yatırım hedefleri arasında küçük ama büyüme potansiyeli olan şirketlerin bulunduğunu aktardı. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma ilkelerine de bağlı olarak çalışmalarını yürüttüklerini dile getirdi.

BM Çevre Programı Finans Girişimi’nin Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin kurucu imzaları arasında ve Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin Türkiye’deki iş ortağı olan Sürdürülebilir Kalkınma Derneği üyesi olduklarını hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum