Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Kalkınma Bankası Hakkında Kanun Teklifi Kabul Edildi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Detaylar haberimizde...
Türkiye Kalkınma Bankası Hakkında Kanun Teklifi Kabul Edildi

Türkiye Kalkınma Bankası’nı yeniden yapılandıran kanun teklifi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklife göre, Türkiye Kalkınma Bankası Anonim Şirketi’nin Kuruluşu Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılırken, şirket bünyesinde 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren İş Kanunu’na tabi olmayan personel çalışamayacak.

Kanun teklifinin adı Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi olarak değiştirilirken, şirketin; çağdaş kalkınma ve yatırım bankacılığı araçlarını kullanarak, ülkenin kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir büyümeye yönelik yatırımların ve projelerin desteklenmesi, sermaye ve fon kaynaklarının etkin kullanımının sağlanması, yurt içi ve dışı ortak yatırımların finanse edilmesi, kiralama esaslı kredi işlemleri gibi tüm kalkınma ve yatırım bankacılığı işlevlerinin etkin bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanacağı bildirildi.

Banka, söz konusu kanun yürürlüğe girdikten sonra Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi unvanıyla hizmet verecek.

Kalkınma ve yatırım bankası olarak faaliyetlerine devam edecek olan kurum, hiçbir hukuki muameleye bağlı kalmayacak. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kalkınma planı, programı ve stratejik planlar doğrultusunda kaynağı tahsis edilmek suretiyle görev alacak. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. personelleri, İş Kanunu hükümlerine göre iş sözleşmesi ile istihdam edilecek. Kanuna bağlı olarak çalışanlarla, banka arasında çıkan sorunlarda iş mahkemeleri kurulacak. Personelin aylık ücret ve diğer mali hakları Banka Genel Kurulunca tespit edilirken, bu yetkiler Yönetim Kurulu’na devredilebilecek.

Türkiye Kalkınma Fonu bünyesindeki alt fonlar ile ilgili işlemler iç tüzük ile belirlenecek.

Bu işlemler arasında; alt fonların kuruluşu, çalışma usul ve esasları, yapısı, işleyişi, yapacağı işler, raporlama esasları, yönetimi ve iç denetim gibi durumlar yer alıyor. Alt fonların yapısı ve işleyişi ile bankanın fonun yönetimiyle ilgili faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu uyarınca yürürlüğe alınan ikincil mevzuata tabi olmayacak. SPK çerçevesinde kurul ücreti ile herhangi bir ad altında ücret veya masraf ödenmeyecek.

Yine fon bünyesinde oluşturulacak olan alt fonların kuruluş ve tescil işlemleri ile esas sözleşmesinin tescil ve ilan işlemleri de dahil olmak üzere, faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdikleri işlemlerle ilgili düzenlenen tüm kağıtlar damga vergisinden, tüm iş ve işlemleri her türlü harçtan, hangi isim altında olursa olsun nakden veya hesaben banka ve sigorta muameleleri vergisi mükelleflerine ödedikleri tutarlar ile nakden veya hesaben lehe aldıkları paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden, her türlü kredi kullanımları işlemleri kaynak kullanımını destekleme fonundan istisna olacak.

Alt fonlar gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulurken, denetim kısmı sayıştay tarafından hazırlanan raporun TBMM’ye sunulması şeklinde yapılacak.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Anonim Şirketi ve iştirakleri, Harcırah Kanunu’na, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair Kanun’a, Taşıt Kanunu’na, Türk Standardları Enstitüsü ile İlgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun’a, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Teşvik ve Muafiyetleri Kanunu’na tabi olmayacak.

Emeklilik hakkı kazanan banka personelinin emeklilik ikramiyelerine %30 – 50 arasında teşvik verileceği bildirilirken, İş Kanunu’na bağlı olarak çalıştırılan personel Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca bir kamu kurumunda göreve başlatılıncaya kadar, ihtiyaç olan yerlerde çalıştırılacak. Kanuna tabi olarak çalışmak istemeyen personelin, bankada çalışmaya devam ettirildikleri süre boyunca mevcut statüleri ve unvanlarına ilişkin sosyal ve özlük haklarıyla istihdam etmeleri sağlanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum