Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İthal Araç Satışlarının İlk 6 Ay Verileri Açıklandı!

ODD, 2017 yılı ilk 6 ay yerli ve ithal araç satış rakamlarını açıkladı. Yerli ve yabancı araç tercihlerinin rakamlara bakılırsa değiştiğini görüyoruz. İşte detaylar...
Türkiye İthal Araç Satışlarının İlk 6 Ay Verileri Açıklandı!

Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nin yayınlamış olduğu rapora göre ithal araç paylarının düşüşe geçtiğini bildirdi. 2017 yılının ilk 6 ayı baz alınarak yapılan bu araştırmada otomobil ve hafif ticari araç satışlarının ithal nezlinde azaldığı görülmüş. Geçen yıla göre oranlama yapıldığında araçların %36‘sı yerli olurken, % 64‘ü ithal araç olarak kayıtlara geçilmiş.

ODD’nin yaptığı araştırmaların geçmişine baktığımızda en çok ithal araç satışları %71 ile 2013 yılında, en düşük ithal oranı da %46,6 ile 2004 yılında gerçekleşmişti. 2017 ilk 6 ayında gösterilen rakamlar ise her 100 araçtan 64‘nü ithal, 36‘sını yerli üretim araçları oluşturmuş.

Türkiye’de Ocak-Haziran dönemleri arasında satılan 305 bin 924 araç içerisinden 95 bin 794 adedi yerli, 210 bin 130 adedi de ithal araçlar olmuş.

Yılın ilk yarısında satılan ticari araç satışlarının 48 bin 213’ü yerli, 47 bin 21’i ithal olacak şekilde gerçekleşmiş.

Yerli araç satışlarında ilk 6 ay da 33 bin 586 adet ile Renault birinci. 25 bin 622 adet ile FİAT ikinciliği almış. Üçüncülük ise 12 bin 659 adet satışla Toyota’ya verilmiş.
Ticari araç satışlarında 28 bin 463 adetle Ford birinci, 22 bin 61 adetle Fiat ikinci ve 12 bin 79 adetle Volkswagen üçüncü olmuş.

Ayrıca yerli araç üretiminde de ilerleme kaydedildiği bildirildi. Özellikle bu konunun TOBB Olağan Genel Kurulu’nda dile getirildiği söylendi.

Yapılan bu teklif, Cumhurbaşkanı tarafından bizzat yapılmış. Öte yandan TÜBİTAK’da yerli otomobil çalışmalarını sürdürürken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’de 2019 yılında yerli otomobillerin yollarda olacağına dair açıklamalarda bulundu.

Rakamlarda gördüğümüz gibi ithal araç satışları geçen senelere oranla düşüşte olduğu gözüküyor. Buna en büyük etmen olarak büyük otomotiv firmalarının ekstra açtıkları tesislerin etkili olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü ek tesislerin kurulumu ile araç üretimleri çoğalarak, yerli üretim bazına geçmiş olunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum