Yatırım yapmaya başla!

TÜİK Türkiye’deki Ortalama Yaşam Sürelerini Açıkladı!

Türkiye istatistik Kurumu, Türkiye geneli için beklenen yaşam sürelerini açıkladı. Yayınlanan hayat tablolarındaki veriler şöyle…
TÜİK Türkiye’deki Ortalama Yaşam Sürelerini Açıkladı!

Sizce Türkiye’deki ortalama yaşama süreleri nasıldır? İnsanların en uzun yaşadığı ülkeler denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden olmadığımız gerçeğini bir kenara bırakacak olursak, Türkiye’deki ortalama insan ömrü hakkında ne dersiniz? Acaba durum vahim mi yoksa standartlara göre iyi denilebilecek bir yerlerde miyiz? Ya da bir dakika! İyisi mi biz bunlar hakkında fikir yürütmek yerine Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere baktıktan sonra yorum yapalım.

Türkiye İstatistik Kurumu, “Hayat Tabloları, 2014 – 2016” isimli bir rapor yayınladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, “Hayat Tabloları, 2014 – 2016” yayınladı

Raporda, Türkiye’de yaşayan insanların ortalama ömürleri açıklandı. Buna göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi ortalama 78 yıl çıktı.

Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı bakıldığında ise doğuşta beklenen yaşam süresinin erkeklerde 75.3, kadınlarda 80.7 yıl olduğu görüldü.

Ortalama yaşam süreleri!

Ve genel olarak kadınların erkeklere kıyasla daha uzun yaşadığı saptandı. Kaldı ki kadınlar ile erkekler arasındaki bilimsel farklar denildiğinde çoğumuzun aklına ilk bu bilgi gelir diye düşünüyorum.

Gelelim, 15 yaşındaki kişiler için beklenen yaşam süresine!

Türkiye yaş gruplarına göre ortalama yaşam süreleri

İstatistiğin sonuçlarına göre 15 yaşındaki kişilerin geriye kalan ortalama yaşam süresi 64.2 yıl! Erkekler ve kadınlar içinse sırasıyla 61.5 ve 66.8 yıl.

Türkiye’de 30 yaşında olan bir kişinin geriye kalan yaşam süresi ortalama 49.6 yılken, bu süre erkeklerde 47.1 yıl, kadınlarda da 52.1 yıl olarak belirtildi.

Kadınlar erkeklerden daha çok yaşıyor

50 yaşındaki bir kişinin geriye kalan yaşam süresi ortalama 30.5 yıl olarak kayıtlara geçerken, 65 yaşında olan bir kişininse 17.8 yıl olarak geçti.

Sonuç olarak; TÜİK verileri Türkiye’deki ortalama yaşam süreleri hakkında fikir veriyor. Neticede, kurumun internet sitesinde de belirtildiği gibi bu veriler, 2014 – 2016 dönemindeki yıllık nüfuslar ve ölüm verileri kullanılarak hesaplanmış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum