Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-İspanya Ticaret Hacmi Hedefine Az Kaldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye-İspanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) 2. dönem toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
Türkiye-İspanya Ticaret Hacmi Hedefine Az Kaldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye-İspanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu Toplantısı’na ilişkin açıklama yaptı. 20 milyar dolarlık yıllık ikili ticaret hacmi hedefine yaklaşan iki ülkenin iş birliklerini artıracak önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Türkiye ve İspanya arasındaki ekonomik ilişkileri farklı alanlarda daha ileriye taşımayı hedefleyen bir protokole imza atılan toplantıya başkanlık eden Muş, ikili ticaret hacminin 2021’de 16 milyar dolar olduğunu açıkladı.

2022 yılının ilk dört ayında ise yıllık bazda yüzde 16’lık artış olduğunu söyledi. Bu kapsamda Kasım 2021’de kararlaştırılan 20 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine adım adım yaklaşıldığını aktardı.

Türkiye’nin küresel ölçekte yaşanan büyük sınamalarda dahi, güvenli ve sağlam bir tedarikçi olarak rüştünü bir kez daha ortaya koyduğunu, Avrupalı üreticilerin tedarikçilerini çeşitlendirmeye başladıklarında Türkiye’nin ön plana çıktığını ve bunun İspanya ile ticarete de olumlu yansıdığını dile getirdi.

İspanya Türkiye’ye Yatırım Yapan Ülke Sıralamasında 8.

İspanya merkezli çok uluslu şirketlerin Türkiye’yi daha iyi bir yerde konumlandırdığını ifade eden Bakan Muş, iki ülkenin imkanlarını birleştirdiği taktirde potansiyelin çok daha fazla artacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin İspanya ihracatının yaklaşık üçte birini tekstilin oluşturduğunu, bunun yanında otomotiv, makine, bilişim, sağlık, savunma, yeşil mutabakatı eylem planları ve hizmet sektörlerinde de iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

İspanya’nın Türkiye’ye yatırım yapan ülkeler sıralamasında, 8 milyar dolar ile 8. sırada olduğunu açıkladı.

“İstanbul-Barselona arasında ro-ro gemi taşımacılığı hattının bir an önce açılmasını için elimizden geleni yapacağız.” diyen Muş, 201-21 yılında ülkemize 104 bin İspanyol turistin geldiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.