Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ndeki Yerini 33. Sıraya Taşıdı!

Dünya Bankası (World Bank Group) tarafından hazırlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde Türkiye, mevcut seviyesi 43. sıradan ilerleme kaydederek 33. sıraya çıktı.
Türkiye, Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Endeksi’ndeki Yerini 33. Sıraya Taşıdı!

Dünya Bankası (World Bank Group) tarafından hazırlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nden (Doing Business Index) ulaşılan veriler, Türkiye’nin bu konuda ilerleme kaydettiğini gözler önüne serdi.

Söz konusu endeks 190 ülkeyi kapsarken, Türkiye 33. sırada yer aldı. Mevcut seviyesi 43. sıradan bu seviyeye yükselen Türkiye, böylelikle iş yapma kolaylığında İsviçre, Hollanda, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin ekonomilerine fark attı.

Ülkelerin iş yapma kolaylığını ölçen bu endekste en göze çarpan ilerlemeyi kaydeden ülkeler Suudi Arabistan, Ürdün, Bahreyn, Pakistan. Çin ve Hindistan oldu. Yeni Zelanda ise bu listenin zirvesinde yer aldı.

Yeni Zelanda Listenin Zirvesinde Yer AldıSıralamada Yeni Zelanda’dan hemen sonra sırasıyla Singapur ve Hong Kong geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden Dünya Bankası’nın yayımladığı rapora ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 10 sıra yükseliş kaydetmesinden mutluluk duyduğunu belirtti.

Albayrak, Türkiye’nin bu endekste 2018 yılında 17 basamak yükseliş kaydederek 60, sıradan 43. sıraya çıktığını hatırlattı. Bankanın bugün açıkladığı raporda 2020 yılı için 33. sırada yer almanın oldukça iyi bir seviye olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Bakanlık liderliğinde yürütülen İş Yapma Kolaylığı Reform Çalışmaları’nda emeği geçen tüm ekip arkadaşlarına, ilgili bakanlıklara, kamu kurumlarında çalışanlara ve TOBB’a tebriklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin endekste kaydettiği ilerlemenin beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini ve iki yıl önceki seviye olan 60. sıraya göre 27 sıra yükseliş kaydedildiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OktayAçıklamalarını sürdüren Oktay, küresel ticaret savaşlarının etkisini sürdürdüğü ve gelişmiş-gelişmekte olan ülkelerin doğrudan yatırım için ciddi bir rekabet içinde bulunduğu  bir ortamda Türkiye’nin iki yıl içinde kaydettiği 27 basamaklık yükselişin ciddi bir ilerlemeye işaret ettiğini belirtti.

Türkiye’nin söz konusu bu ilerleme ile G-20 ülkeleri arasındaki İş Yapma Kolaylığı sıralamasında 11. sırada yer aldığını duyurdu. Ardından 190 ülke arasındaki 33. sıranın da Türkiye için asla yeterli bir seviye olmadığının özellikle altını çizdi.

Bu endekste ilk 20 arasına girmenin hedeflendiğini söyleyen Oktay, daha üst basamaklara yükselebilmek için çabalanacağını duyurdu. Ardından hem yerli hem de yabancı yatırımcıların doğrudan yatırım için Türkiye’yi tercih etmesi ve KOBİ’lerin işlerini daha kolay yürütmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde faaliyetlerin yürütüleceğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum