Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-İran Arasındaki Ticaret Hacminin 30 Milyar Dolara Çıkarılması Amaçlanıyor

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Olpak, Türkiye-İran arasındaki ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı.
Türkiye-İran Arasındaki Ticaret Hacminin 30 Milyar Dolara Çıkarılması Amaçlanıyor

Türk iş adamlarının önde gelenleri ve ekonomi dünyasının önemli isimleri İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 16. İran İş Konseyi toplantısında bir araya geldi.

Türkiye, Irak, Umman, Katar, Rusya, Suriye, Hindistan, Afganistan, Azerbaycan ve Özbekistan’dan 50 iş adamının bulunduğu bu organizasyonda Türkiye ve İran arasındaki ticari ilişkilere yönelik görüş, öneri ve geleceğe yönelik tahminler paylaşıldı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi’nden iş dünyasının 11 önemli ismi toplantıya Türkiye’den katılanlar olarak kaydedildi.

DEİK Başkanı Olpak, Türkiye ve İran arasındaki güçlü dostluğun ticaret hacmine olumlu katkı sağlaması için çaba gösterileceğini ifade etti.

DEİK Başkanı Nail OlpakŞu an Türkiye ve İran arasında 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu söyleyen Olpak, bu rakamı 30 milyar dolara yükseltmenin hedeflendiğini dile getirdi. İş dünyası olarak belirlenen bu hedefe ulaşmak için gerekenin yapılacağını söyledi. Devlet yetkililerinden ise ihtiyaç duyulan desteğin sağlanmasını talep etti.

Olpak’ın ardından konuşan Kiler ise Türkiye’nin İran ile olan ticari ilişkilerini artırmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Ankara’da gerçekleştirilen iş forumunun ardından ikinci durağın başken Tahran olduğunu açıklayan Kiler, Türkiye’den gelen heyet ile orada ikili iş görüşmeleri yapılacağını duyurdu.

İki ülke arasındaki ticari hacmin 30 milyar dolar seviyesine çıkarılması için gerekenin yapılacağını aktaran Kiler, yakın zamanda bu hedefe ulaşmak istediklerini açıkladı.

Ticaret Hacmi 10 Milyar Dolara ÇıkacakGörüş bildiren bir diğer isim MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün oldu. Akgün, İran’ın mevcut ticari şartlarını daha detaylı incelemek üzere Tahran’daki bu etkinlikte yer aldıklarını belirtti. Ardından iş bakımından oldukça yüksek bir potansiyel barındırdıklarını ve bunun için ticari ilişkileri artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Akgün, Tahran ile Denizli arasında uçuşları yapmak üzere İran ile Türk hava yolu firmalarının haftada 3 sefer düzenlediklerini sözlerine ekledi. Tesktil, makine, turizm ve tarım gibi sektörlerde Denizli’nin oldukça iyi bir konumda olduğunu ifade ederken, ildeki yıllık ihracat tutarının 3,5 milyar dolara işaret ettiğini vurguladı.

Tahran ve Denizli arasındaki ticari ilişkilerin güçlenerek artmasını temenni eden Akgün, bu artırıma ilk adım için Tahranlı iş adamlarını Denizli’ye davet etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum