Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Yoğun İnternet Kullanımı ile Dünyanın Önde Gelen Ülkeleri Arasında Yer Alıyor

Yapılan son araştırma Türkiye’nin internet kullanımında üst sıralarda yer aldığını ortaya koydu.
Türkiye Yoğun İnternet Kullanımı ile Dünyanın Önde Gelen Ülkeleri Arasında Yer Alıyor

Teknolojiye yapılan yatırımlarla beraber internet kullanımının da sürekli arttığına tanık oluyoruz. Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet ürünlerinin yaygınlaşması sonrası internet hemen herkes tarafından erişilebilir bir mecra haline geldi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımı artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar da bu durumu doğrular nitelikte. Son olarak We Are Social ve Hootsouite tarafından yapılan araştırmalar dnya geneli ve Türkiye’deki internet kullanımına ışık tutuyor.

İnternet kullanımının nüfusa göre oranlandığında insanların büyük bölümünün bu teknolojiye ulaştığı görülüyor. Dünya nüfusu 7.8 milyar ve 4.5 milyarı aşkın kişinin internet kullandığı belirtiliyor. We AreSocial/Hootsuite son olarak Digital 2020 raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda Türkiye’deki internet kullanımının yüksekliği fazlasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye İlk Sıralarda Yer Alıyor

Türkiye İlk Sıralarda Yer Alıyor

Yapılan çalışma her geçen gün dünya genelinde ve Türkiye’deki internet kullanımının arttığını gösteriyor. Rapora göre sosyal medya kullanıcıları dünya genelinde yüzde 8 oranında artış gösterdi. Kullanıcı sayısının .se 3.8 milyar olduğu belirtiliyor. Dünya genelinde sosyal medya kullanımının yüzde 49’a ulaştığı görülüyor. 2020 yılının sonuna kadar bu oranın yüzde 50’yi geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye ise kullanıcıların internette geçirdiği süre itibarıyla üst sıralarda yer alıyor. Ülkemizde günlük ortalama internet kullanım süresi 7 saat 29 dakika olarak hesaplandı. Türkiye nüfusunun yüzde 75’inden fazlasının internet kullandığı belirtilen raporda, erkeklerin yüzde 81.8i kadınların ise yüzde 68.9 kullanım oranına ulaştığı belirtiliyor. Elde edilen verilerin son 10 yıl boyunca artış eğiliminde olduğu ifade ediliyor.

Sosyal medya platformlarına yönelik yapılan araştırmada ise Türkiye’de 37 milyon Facebook, 38 milyon Twitter kullanıcısı olduğu görülüyor. 38 milyon kişinin Instagram kullandığı belirtilirken, Snapchat’in 7.7 milyon, Netflix’in ise 1.5 milyon kullanıcıya sahip olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki kullanıcı kitlesinin yüzde 93’ü video izliyor, yüzde 72’si ise müzik dinliyor.

Türkiye VPN Kullanımında Üçüncü Sırada

Türkiye VPN Kullanımında Üçüncü Sırada

Yapılan bir başka araştırma en çok VPN kullanılan ülkeleri ortaya koydu. Özellikle çok fazla yasaklı internet sitesinin olduğu ülkelerde bu oranların yüksek olduğu görülüyor. Türkiye ise yapılan araştırmada en çok VPN kullanılan ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor. Ülkemiz bu sıralamada dünya genelinde en çok sansür uygulanan Suudi Arabistan ve Çin gibi ülkeleri geride bırakmış oldu.

Listenin ilk sıralarında Endonezya, Malezya gibi müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler yer alıyor. Yine Hindistan da bu sıralamada ikinci sırada bulunuyor. VPN kullanımının en yaygın olduğu kıta ise Asya olmakta. Asya kıtası tüm dünyaya oranla yüzde 30 VPN kullanımına sahip.

Bu oran Güney Amerika’da yüzde 23, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yüzde 17 olarak kaydedildi. Kullanıcıların VPN uygulamalarını en çok masaüstü bilgisayarlara yüklediği belirtiliyor. Araştırmaya göre masaüstü kullanıcıların yüzde 17’si VPN teknolojisinden yararlanıyor.

Bu oran akıllı telefonda yüzde 15, tabletlerde ise yüzde 7 seviyesinde. VPN uygulamalarını en çok 16-35 arası kişilerin kullandığı belirtildi. Başlıca kullanım amaçları arasında internette anonim gözükmek, sansürlü sitelere girmek ve sosyal medya ağlarına giriş yer alıyor. Uzmanlar ilerleyen yıllarda VPN kullanımındaki artışın süreceğini tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum