Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Evlerine Kapanan İnsanların Oynadığı Başlıca Oyunlar Açıklandı

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir, son dönemde oyun piyasasında yaşanan gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de Evlerine Kapanan İnsanların Oynadığı Başlıca Oyunlar Açıklandı

Corona virüsünün dünya genelinde hızla yayıldığı şu günlerde insanların büyük bölümü evlerine kapanmış durumda. Bu durum beraberinde dijital platformlara olan ilginin artmasına neden oluyor. Sosyal medya, yayın servisleri ve video oyunlara olan ilgide son aylarda adeta patlama yaşanıyor.

Yapılan araştırmalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oyunlara harcanan parada artış olduğunu gösteriyor. Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir, hem dünya genelinde hem de ülkemizde oyun sektöründeki büyümeye dair değerlendirmede bulundu.

Salgının e-spora faaliyetlerini de hızlandırdığını söyleyen Özdemir, dünya genelinde bütün spor dallarının durma noktasına geldiğini ancak e-spor ve multiplayer oyunları oynayan kişi sayısında artış olduğunu ifade etti. Bununla beraber hazırlanan rapora göre oyuncuların en çok oynadığı oyunların başında FIFA, PUBG ve League of Legends geliyor.

Türkiye’de En Çok Oynanan Oyunlar Açıklandı

Türkiye’de En Çok Oynanan Oyunlar Açıklandı

TESFED Başkanı Özdemir Corona virüsünün ülkemizde etkisini gösterdiği Mart ayı içerisinde video oyun satışlarında büyük artış olduğuna dikkat çekti. Araştırmalar dijital oyunlarda yüzde 52.9, fiziksel oyunlarda yüzde 82 ve konsol oyunlarında yüzde 155 artış olduğunu gösteriyor.

En çok ilgi gören oyunları da söyleyen Özdemir, “Yeni çıkan oyunlardan özellikle beta sürecinde olan ‘Valorant’ ciddi anlamda ilgi görüyor. Bunların dışında Counter Strike, PES, Dota gibi oyunların yine kitleleri var. Oyunlarda en başı çeken FİFA, PUBG ile LoL oluyor.” diye konuştu.

Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayıncıları Derneği (OYUNDER) Kurucu Başkanı Tansu Kendirli ise dünya genelinde yaşanan değişimler hakkında açıklamalarda bulundu. Bu süreçte 22 milyon oyuncunun kazanıldığını söyleyen Kendirli, “İnsanlar dışarı çıkamayınca doğal olarak nitelikli ve eğlenceli vakit geçirmek, yeni bir şeyler denemek için oyunlara yöneldi. Aslında online oyunlar, toplumsal mesafeleri kapatan bir şey. Çünkü arkadaşlarla oynayabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla iletişime geçme ve sohbet etme imkanı sunuluyor.” açıklamasında bulundu.

Next in Game tarafından hazırlanan ‘Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üzerindeki Etkileri’ raporuna göre oyun harcamalarında yüzde 60’a varan artış yaşandı. Oyun indirmeleri ve e-spor turnuvalarında ise yüzde 30 artış olduğu ifade edildi. Popüler yayın servisi Steam’in de bu dönemde anlık oyuncu sayısı rekoru kırdığı biliniyor. Platform Mart ayı içerisinde 23 milyonu aşkın eş zamanlı oyuncuya ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum