Yatırım yapmaya başla!

İnşaat Sektörünün 2018 İtibariyle Türkiye’deki Durumu

Türkiye'nin lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörü ile ilgili değişen maliyetler ve bunların yansımalarını bir rapor olarak sizlerle paylaştım. İşte sektöre ait farklı yıllardaki inşaat maliyetleri ve karlar:
İnşaat Sektörünün 2018 İtibariyle Türkiye’deki Durumu

Türkiye’de 2010’lu yılların başında oldukça karlı bir iş olarak görülen inşaat sektörü, 2018 itibariyle kriz yansımaları göstermeye başlamıştır. İnşaat sektörüne ait 2018 raporları incelendiği zaman, maliyetlerin yükseldiği ve karın azaldığı bariz bir şekilde dikkat çekmektedir. Öyle ki bir dönem, borsanın seyrine yön vermesi beklenen sektörün, artık bu konuma çok uzak olduğu görülmektedir.

İnşaat sektörünün 2018 yılındaki durumu ile ilgili kısa bir incelemeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle incelemeye Ankara İstanbul arasında yer alan Bolu ilini yani ülkedeki yeniliklerin pilot bölgesini seçerek başlamak istiyorum. Bolu’nun konum olarak ülkenin en önemli iki şehri arasında yer alıyor olması ve pilot bölge statüsünde yeniliklerin start aldığı bir şehir olması dikkatimi yönlendirmeme sebep oldu.

2012 Yılı İnşaat Maliyetleri

Yüksek Beton Fiyatları Demiri Takip EdiyorGeçen yılların fiyatları eşliğinde bir proje simülasyonu sektörü daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. İncelememi teknik boyutlara taşıyacak olursam bir konut projesi için gerekenler; arsa, projelendirme, yapım faaliyetleri ve son olarak satış süreci.

Seçtiğim ilde, 2012 yılını baz alarak karşılaştırmanın ilk seçeceğini inceleyelim. Projeyi yukarda saydığım süreçlerden geçirecek olursam senaryo arsa alımıyla başlıyor. 2450 metrekare bir arsayı kat karşılığı olarak yüzde 30’u mal sahibinin olacak şekilde arsa maliyeti ekliyorum. İmar kanunları arsanın yüzde 40’ına inşaat alanı veriyor, gerisi yeşil alan olarak kalıyor; yani 980 metrekarelik toplam inşaatımız olacak bir projeye 20 adet bürüt 135 metrekare 3+1 daire, 20 adet bürüt 100 metrekare 2+1 daire yerleştiriyorum. Proje aşamasından sonra, belediye izinlerini alıyor taahhüt işini tamamlıyorum.

Proje için temin ettiğim arsa bedeline yüzde 30’a tekabül eden, 6 adet 3+1 ve 6 adet 2+1 daire toplamda 12 daire arsa sahibine veriyorum. Arsa maliyetim olan 12 daire toplamda 735 bin TL’ye mal oluyor. Projenin ana maliyet birimleri olan demiri o an piyasa şartlarıyla 1450 TL/ton ve betonu ise 90 TL/m³ birim fiyat olarak tedarik ediyorum.

Bu önemli ana kalemlerin dışında diğer tüm işçilik ve malzeme giderlerimi detaya girmeden hesaplıyor sonuç olarak 2012 yılı inşaat maliyet fiyatımı 500-600 TL/m2 aralığı olarak hesaplıyor üzerine de arsa maliyetimi ekliyorum. Toplamda 40 dairelik bir konut projesini baz aldığım yılda ortalama 3 milyon 650 bin TL’ye mal ediyorum. Elimdeki kullanıma hazır dairelerimi toplamda 4 milyon 500 bin TL’ye satıyorum. Yaptığım ticaretten, 850 bin TL kar elde ediyorum.

2018 Yılı İnşaat Maliyetleri

Demir Fiyatları Sektörde Söz SahibiGelelim güncel fiyatlar ile aynı projeyi nihai ürün haline getirme sürecine, maliyetlere… Arsa maliyetim son fiyatlarla yüzde 45 oranına çıktı ve 40 daireden 18 daireyi mal sahibine veriyorum. Toplam 18 daire güncel maliyetten 2 milyon TL ediyor. Demirin piyasası 4000 TL/ton iken beton 200 TL/m³ ortalamasında.

Proje maliyetinin toplamı 5 milyon 900 bin lira. Daireleri değerlenen bölge şartları ve piyasa koşullarının etkisiyle toplamda 6 milyon 600 bin liraya satıyorum. Satışlardan elde ettiğim kar  700 bin lira.

6 Yıllık Süreçte İnşaat Sektöründe Yaşanan Değişime Bakış

6 Yıllık Süreçte İnşaat Sektöründe Yaşanan Değişime BakışYukarda seçmiş olduğumuz il ve tarihi göz önünde bulundurduğumuzda projeden 850 bin TL ortalama kar elde ederken, aynı bölgede bir projeyi güncel piyasa şartlarıyla inşa ediyor ve 700 bin lira gelir sağlıyorum. Müteahhit firma olarak şirket yükümlülükleri ve masrafların artışlarını da hesaba kattığımda ele geçen para 500 bin lira. Bu rakamla iş sahibi güncel fiyatlar üzerinden yaşam sürdürüyorum, peki o eski rakamlar baz alındığında farklar neler?

Bir kere dikkat etmeliyiz ki önceki dönem yaşam giderleri ile güncel dönem yaşam giderleri arasında ciddi bir fiyat farkı var; yani iş sahibi olarak yaşam standartlarında bir düşüşe uğramasam bile dar bir ekonomi çemberi içersinde hareket ediyorum. Müşteriler olarak olaya bakacak olursak, iki kişilik çekirdek bir ailede eşlerin çalışıyor olduğunu varsaydığımızda banka kredileri ile önceden aldığımız daireye şu şartlarda yaklaşmamız bile ihtimaller dahilinde değil. Çünkü aldığımız maaşımız güncel yaşam masrafları karşısında gücü hatrı sayılır azaldı, kenardan bir yatırıma ayıracak bir kemer sıkma politikası ihtimalimiz kalmadı.

Varsayalım ki maaş iyileştirmeleri bir yatırıma fırsat veriyor, banka konut kredilerinden tutalım tapu masraflarına kadar gidelim. Hatta daireyi aldık varsayalım içine koyacak eşyaları ekleyelim. Güncel fiyatlar baz alındığında maaşa yapılabilecek hangi iyileştirme ve hangi tasarruf ekonomisi ile bu yatırımı kaldırabiliriz? İş sahipleri bazında yaşanan sıkıntılardan çalışan bazında kısıtlı hareket alanlarımızla nasıl bir daire alır otururuz? Bu soruyu Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat piyasasından nihai ürün alıcısı hatrı sayılır derecedeki kitleler soruyor ve bir cevap bulamıyor. 

İnşaat Sektörünün Son Durumuyla İlgili Kişisel Yorumum

İnşaat Sektörü Güven Endeksi VerileriSektör maliyetlerinin ciddi yükseliş göstermesi sadece nihai ürün kullanıcısının değil, aynı zamanda taahhüt işi yapan firmanın da aleyhine. Yüksek fiyattan nasıl proje üretebilir, üretildiyse bu ürün nasıl satılabilir ki yeni projelere finansman sağlansın yatırımlara devam edilsin ve büyünsün?

Dünya ticareti ile piyasa yorumumuzu harmanlayacak olursak, yaşanan dar boğazlı ekonomi küresel piyasalarda söz sahibi ülkelerin ticari gerilimleri ülke üzerinde birçok ürün fiyatını yukarı çekmiş talep kanadını da geri planda bırakmış gözüküyor. Yaşanan dalgası bol seyrin devam etmesi bir arsa ile başlayan yuva ile son bulan sürecin tepeden tırnağına iliklerinde. Arz açısında yüksek maliyet ve kısa vadede değişim aralığı yüksek ürün grupları, talep kanadında ise yüksek ürün fiyatları ve faiz oranları ciddi bir durağanlık yaratıyor. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum