Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Temmuz Ayında 46,7’ye Geriledi

Türkiye’nin imalat PMI Temmuz ayında 46,7’ye gerilerken, İstanbul’da bir önceki aya göre artış olup, son bir yılın en yüksek seviyesi kaydedildi.
Türkiye İmalat PMI Temmuz Ayında 46,7’ye Geriledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) sonuçlarını açıkladı. Buna göre Haziran ayında 47,9 ile son bir yılın en yüksek seviyesine yakın gelen Türkiye imalat PMI, Temmuz ayında 46,7 seviyesine geriledi. Bir önceki ay 46,5 seviyesinde gerçekleşen İstanbul İmalat PMI ise 49,6’ya yükseldi. Bu seviye son bir yılın en yüksek rakamı olarak kaydedildi.

İSO verilerine göre Temmuz 2019 döneminde, imalat sanayindeki faaliyet koşullarında hafif düşüş yaşandı.

İmalat PMIBir önceki aya düşüş gösteren imalat satın alma endeksi rakamları, sektördeki faaliyet koşullarında ılımlı yavaşlama olduğunu gösterdi. Üretim kısmındaki yavaşlama ise Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi kaydetti. Ekonomik büyümenin en önemli ve takip edilen göstergelerinden biri olan İSO verileri, eşik değer olan 50,0 seviyesinin altında kaldıkça kötümserliği ifade ediyor.

Yapılan açıklamada iç piyasada devam eden zorlu koşulların yeni sipariş kısmında zayıflık yaratmaya devam ettiği söylendi.

İç Piyasa Koşullarıİhracat siparişlerinde toparlanma olmasına rağmen toplam yeni siparişlerde düşüş olduğu belirtildi. Bazı imalatçı firmaların, üretimlerini artırma konusunda yeni atılımların yapmasının, yavaşlama hızını kestiği ve üretimdeki yavaşlamanın Mart’tan bu yana en düşük seviyede gerçekleştiği aktarıldı.

Tedarikçi stoklarının yeterli ölçüde olmasının, teslimat sürelerini olumlu etkilediği ve 27 aydır ilk kez iyileşme göstermesine yardımcı olduğunu bildirildi. Söz konusu dönemde nihai ürün fiyatlarındaki artış son beş ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Bir önceki ay 46,5 olan İstanbul imalat PMI 49,6 seviyesine yükseldi.

İstanbul imalat PMI2018 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeyi kaydeden endeks, sektördeki faaliyet koşullarının dengelendiğini gösterdi. Yeni ihracat siparişlerinde artış olurken, bu gelişme endeksi olumlu etkileyen en önemli kalemlerden biri oldu. Üretimdeki artışa bağlı olarak iş gücü sayısı arttı ve 2018 yılının Mart ayından bu yana en yüksek seviye kaydedildi.

Girdi maliyetlerinin artmasına rağmen enflasyon baskılarının azaldığı ve nihai ürün fiyatları enflasyonunun iki aydır gerilediği bildirildi. IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, endeks sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede hem olumlu hem olumsuz gelişmelerin olduğunu söyledi. Harker; Temmuz ayında talep koşullarının zorlu kalmaya devam ettiğini öte yandan ihracattaki artışın üretimdeki yavaşlamayı ılımlı hale getirdiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum