Yatırım yapmaya başla!

Türkiye İmalat PMI Ocak’ta Bir Önceki Aya Göre Değişmeyerek 44,2 Oldu

Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan Türkiye imalat PMI, Ocak ayında yatay seyrederek 44,2 seviyesinde geldi.
Türkiye İmalat PMI Ocak’ta Bir Önceki Aya Göre Değişmeyerek 44,2 Oldu

İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) açıklandı. Buna göre Türkiye İmalat PMI 2019 yılının Ocak ayında 44,2 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen rakamlar, bu sayede bir önceki ayın sonuçlarıyla aynı geldi. Satın alma yöneticileri endeksi Aralık ayında da 44,2 seviyesinde gerçekleşmişti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Ocak ayında yatay görünüm sergileyerek 44,2 düzeyinde kaydedildi.

Üretim endeksi Aralık ayındakine benzer ölçüde seyretti, yeni siparişlerdeki yavaşlama azalırken, Ağustos ayından bu yana görülen en düşük oran kaydedildi. Türk mallarına yönelik uluslararası talepteki iyileşmeye bağlı olarak ihracat siparişlerinde istikrar sürdü. Girdi fiyatları enflasyonu son dört ay boyunca gerileyerek seri ortalamasının altında gerçekleşirken, gıda fiyatlarında artış devam etti.

Maliyet fiyatlarında hafif gerileme oldu. Bu durum imalatçıların yeni işlerini artırmak için satış fiyatlarını düşürmelerine imkan verdi. Nihai ürün fiyatları üst üste ikinci ay düşüş sergilerken, bu durum yaklaşık son 10 ayın en yüksek hızı olarak kaydedildi. Üretim aktivitesindeki yavaşlamanın etkisiyle istihdamda azalma oldu.

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da Ocak ayında 46,3’e yükseldi.

İstanbul için açıklanan rakamlara baktığımızda, yükselişin dört aydır devam ettiğini görmekteyiz. Aralık ayında bu oran 45,2 düzeyinde gelmişti. Az önce açıklanan veriler sektördeki faaliyet koşullarının yavaşlamaya devam ettiğini fakat yavaşlamanın 2018’in Ağustos ayından bu yana gözlenen en düşük oranda gerçekleştiğini ortaya koydu. Zorlu piyasa koşullarını yarattığı olumsuz durum bu ildeki imalatçıların üretimlerini kısmalarına sebep oldu. Yeni siparişlerdeki yavaşlama devam etse de daha önceki aylara kıyasla, kısmen iyimserlik gsterdi.

Rapor sonuçlarını değerlendiren IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, nihai ürün fiyatlarındaki indirimlerin yeni siparişlerdeki yavaşlamanın hız kesmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Ekonomide dengelenme sürecine girilmiş olsa da bu durum henüz rakamlara yansımadı. Türk imalat sektöründeki zorlu faaliyet koşullarının 2019 yılının başında da devam ettiğini bildiren Harker, Aralık ayına yakın düzeyde gerçekleşen uluslararası talebin faaliyet koşullarına bir miktar destek sağlamasının anketin olumlu gelişmelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Anket katılımcıları sektörde zorlu talep koşullarının devam ettiğini belirtirken, ürün fiyatlarındaki indirimlerin, talep yetersizliğinin negatif etkilerini azaltmayı ve yeni iş hacmini artırmayı amaçladığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum