Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat PMI Nisan’da Zayıflayarak 50,4’e Geriledi

İmalat sektöründeki gelişmeler için en güvenilir referans kabul edilen İSO PMI, Nisan ayında düşüş gösterdi. Ancak eşik değerin üstünde geldi.
İmalat PMI Nisan’da Zayıflayarak 50,4’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Türkiye imalat PMI (Satınalma Yöneticileri Endeksi) verileri yayımlandı. Mart ayında iyileşme göstererek 52,60 değerinde gelen imalat PMI, Nisan’da 50,4’e geriledi.

Türkiye’de coronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçmesiyle hem üretim hem yeni siparişler yavaşladı.
İSO PMI Nisan Gelişmeleri
Kaynak: İSO

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İSO PMI, Nisan’da eşik değerin üzerinde tutunarak, son 11 ayın en ılımlı artışını kaydetti. Üç aylık büyümenin ardından üretim yavaşladı.

Toplam yeni siparişlerde düşüş olmasına karşın, yeni ihracat siparişleri ve uluslararası talepte güçlenme devam etti. Firmalar istihdamını artırmaya devam etse de son 11 ayın en yavaş artışı gerçekleşti. Türk lirasındaki değer kaybı ve hammadde fiyatlarındaki artış, girdi maliyetlerini yukarı çekti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Yaşanan son Covid-19 dalgasının etkileri Nisan ayında Türk imalat sektörüne belirgin şekilde yansıdı. Müşterilerin yeni projelere girmekten uzak durması, üretimi ve yeni siparişleri yavaşlattı. Önümüzdeki aylarda sektörün performansı büyük olasılıkla vaka sayılarının ne kadar hızlı azaldığına bağlı olacak, salgının yavaşlaması sektörün daha normal bir ortamda çalışmasına yardımcı olacaktır.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu